Slovník pojmů – obsahuje vysvětlení 31 pojmů

Vyhledat pojem Vložit pojem

Vyhledat pojem

Vyhledat pojem

Vyberte počáteční písmeno pojmu:

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

D

Dialýza

(hemodialýza) - léčení selhání ledvin pomocí tzv. „umělé ledviny". Je to přístroj, který filtruje krev a odstraňuje z ní škodlivé produkty látkové výměny.

Diabetické kóma

Těžká forma rozvratu metabolismu při neléčeném nebo nedostatečně léčeném diabetu 1. typu. Kóma (bezvědomí) bezprostředně ohrožuje život.

Defibrilace

Zrušení fibrilace, obv. jako léčebný úkon spočívající v použití elektrického výboje, který současně depolarizuje všechny buňky („vymaže" veškerou chaotickou srdeční činnost) a umožní nástup pravidelného rytmu. Druh elektroimpulsoterapie. Výkon zachraňující život, neboť fibrilace komor bez léčby vede rychle k smrti (u člověka k spontánní defibrilaci nedochází). D. se provádí okamžitě, jakmile je to možné (pacient při fibrilaci je v bezvědomí). Dvě elektrody se přikládají na hrudník a aplikuje se krátký elektrický výboj. Energie pro d. se udává v joulech (obv. od 200 až 360 J) a v případě opakovaných výbojů se kombinuje s léky (adrenalinem, trimekainem). Není-li d. dostupná, je nutná kompletní resuscitace (umělé dýchání, srdeční masáž) až do doby, kdy d. bude možné uskutečnit. Srov. kardioverze [de-; fibrilace]