Slovník pojmů – obsahuje vysvětlení 31 pojmů

Vyhledat pojem Vložit pojem

Vyhledat pojem

Vyhledat pojem

Vyberte počáteční písmeno pojmu:

A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

Adrenalin

 Je to katecholamin, podporuje glykogenolýzu (zvyšování hladiny cukru) a současně podporuje příjem glukózy buňkami. Vyplavuje se do těla při stresu.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je způsobena vstupem nadměrného množství nebezpečných tzv.  LDL částic (částice přenášející krví tuky a cholesterol) a následně zánětlivých buněk do tepenné stěny. To postupně vede až k úplnému vyřazení tepny z funkce jejím uzávěrem.  Ateroskleróza způsobuje naprostou většinu srdečně-cévní příhod, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v našich zemích. Aterosklerotické změny se v tepnách vyvíjejí desítky let zcela bez příznaků. U mužů po 45. věku, u žen po 55. roce věku se mohou projevit jako nedokrevnost orgánů zásobených postiženými tepnami – ischemickou chorobou srdeční (často i náhlým úmrtím na srdeční infarkt),  mozkovými mrtvicemi a nedokrevností dolních končetin .

Anabolismus

Součást metabolismu spočívající ve vytváření složitějších a větších molekul a ukládání energie do zásoby. K a. patří především syntéza bílkovin, což je z hlediska organismu jako celku spojeno s pozitivní dusíkovou bilancí. Dále tvorba zásobního sacharidu glykogenu či energeticky bohatých tuků atd. Opak: katabolismus.

 

Apolipoprotein (zkr. apo)

Bílkovina tvořící součást pláště lipoproteinu, umožňuje přenos ve vodě nerozpustných tuků krví. Existuje několik druhů a., některé z nich jsou typické pro jednotlivé druhy lipoproteinů a důležité pro jejich metabolismus (např. B 100 pro LDL). Jsou důležité pro vazbu na příslušné receptory či aktivaci či inhibici některých enzymů.Označuje se zkráceně jako apoprotein.