Lidem s chronickou bolestí pomáhá unikátní stimulace míchy

31.10.2018

Díky unikátní stimulaci míchy umí lékaři ve FN Motol (pod vedením doc. Jiřího Kozáka) ulevit pacientům od chronické bolesti neuropatického typu, na kterou už nezabírají ani léky proti bolesti.  Celá terapie je plně hrazena ze zdravotního pojištění.

 

 Fakultní nemocnice v Motole je zdravotnickým zařízením, kde lékaři využívají nejmodernější neurostimulační systém Intellis, včetně nejmenšího implantabilního neurostimulátoru na světě určeného k léčbě určitých typů chronické bolesti.

Chronická bolest je devastujícím a nákladným onemocněním. Odhaduje se, že chronickou bolestí trpí jeden z pěti dospělých Evropanů, tedy více než 1,5 miliónu lidí jen v České republice. Britská studie odhaduje, že roční náklady jen na zdravotní péči o lidi s chronickou bolestí zad v Evropě představují 1,75 miliardy eur. Evropská data také ukazují, že 19 % pacientů trpících chronickou bolestí ztratilo v důsledku neustávající bolesti své zaměstnání, 21 % pacientů trpí kvůli tomu depresemi. Až 40 % Evropanů trpících chronickou bolestí přitom uvádí, že nejsou spokojeni se svou dosavadní léčbou.

Stimulace míchy ovlivňuje vnímání bolesti a šetří náklady na léky

Novou nadějí na život bez vnímání bolesti a menší spotřebu léků přináší pro pacienty s chronickou bolestí neuropatického typu rozvoj neurostimulace. Tato unikátní terapie je založena na implantování neurostimulátoru, který se prostřednictvím elektrod spojí s míchou. Elektrody následně přivádějí jemné elektrické výboje z neurostimulátoru do příslušných nervů, čímž přehluší bolest z místa vzniku do mozku. Pacient tak vyslaný signál bolesti nepocítí. Místo bolesti pociťují pacienti jen příjemné mravenčení/brnění, které je způsobené vysílanými elektrickými impulzy a překrývá celou oblast zdroje bolesti. 

"Neurostimulace je účinnou metodou, která se používá při léčbě chronické bolesti neuropatického typu, nejčastěji po opakovaných operacích páteře, kdy předchozí terapie a podávání léků, včetně opiátů, analgetik a antidepresiv, nevedlo k dostatečné úlevě od bolesti, nebo pacientům jejich užívání způsobuje netolerovatelné nežádoucí účinky. „Stimulace prostřednictvím jemných elektrických výbojů v epidurálním prostoru míchy dokáže ovlivnit přenosu informace bolesti do mozku a tím pacientovi významně ulevit od bolesti a zvýšit kvalitu jeho života…“, vysvětluje doc. MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů ve FN Motol. Zároveň však zdůrazňuje: „Pacientovi je třeba vysvětlit, že nejde o léčení příčiny jeho bolestí, ale jen o jejich tišení a o svůj zdravotní stav se musí nadále nepřetržitě starat.“

Život po implantaci je výrazně lepší

„Bolesti zad mě začaly trápit ve 30 letech a postupně se zhoršovaly, čemuž jsem nepřikládala zvláštní význam vzhledem k mému povolání zdravotní sestry. Zlom nastal před dvěma lety, kdy začaly bez jakékoliv příčiny neuvěřitelné bolesti zad vystřelující do pravé nohy.  V tu chvíli se mi úplně změnil život. Ze dne na den jsem musela ukončit práci, kterou jsem měla ráda a nastoupit na pracovní neschopnost. Nevydržela jsem sedět déle jak 10 minut, dělalo mi obtíže delší dobu stát nebo chodit. Běžné domácí práce a práce jako vaření, vytíraní, vysávání jsem zvládala jen s velkými bolestmi. Léky proti bolesti nezabíraly.“, svěřuje se pacientka Jitka B. „Po implantaci jsem se vrátila zpět do života.Všechny práce vykonávám bezbolestně, sedět a stát můžu lépe a chodit delší trasy mi také nedělá obtíže. Doslova stačí stisknout knoflík na ovladači a bolest se zmírní.“ 

Implantace neurostimulátoru

V první tzv. zkušební fázi jsou do oblasti míchy zavedené vodiče (elektrody), které přivádějí k příslušným nervům elektrické impulsy generované neurostimulátorem. Neurostimulátor jako zdroj energie a elektrických impulsů zůstává v první fázi implantace mimo tělo pacienta. Pacient zůstává během operace při vědomí (pod lehkými sedativy a v lokální anestezii), aby mohl spolupracovat s lékaři. Komunikace pacient – lékař je v tomto případě nezbytná, protože lékař se při nastavování parametrů stimulace řídí subjektivními pocity pacienta. Celý zákrok trvá 1 - 2 hodiny. Cílem první zkušební fáze implantace je zjistit a správně nastavit intenzitu stimulace. Pacient se adaptuje na stimulaci, nastaví se parametry neurostimulátoru a přizpůsobí se individuálním potřebám pacienta. Pacient zkouší působení stimulace v různých polohách a činnostech. Zkušební období trvá cca 2. týdny. 

Druhá fáze – implantace: Neurostimulátor se implantuje pod kůži pacienta

Po uplynutí zkušební doby a nastavení potřebných hodnot stimulace přistoupí lékař k implantaci neurostimulátoru do těla pacienta. Jde o chirurgický zákrok, při kterém je kompletně implantován neurostimulátor pod kůži na břiše pacienta. Neurostimulátor následně vysílá elektrické impulsy do již dříve implantovaných elektrod, které je přivádějí do epidurálního prostoru a stimulují tak míchu. Naimplantovaný neurostimulátor je velikosti hodinek a obsahuje speciální baterie a elektroniku, které vytvářejí impulsy potřebné ke stimulaci míchy. Moderní typ neurostimulátoru je dobíjitelný přes kůži a kompatibilní s použitím v magnetické rezonanci.

 

 

 

Použité odborné pojmy

Připojené obrázkyFórum zdravé výživy