Život s familiární hypercholesterolémií: Mít dobrou vůli je základ

26.09.2014

Paní Simona (na obrázku) je štíhlá pětačtyřicetiletá žena. O tom, že má nebezpečnou familiární hypercholesterolémii, tedy dědičně dané vysoké hodnoty cholesterolu, ví už od svých osmnácti let. Tato diagnóza se jako červená nit vine pokoleními Simoniny rodiny a citelně poznamenává její osud. V Česku tuto nemoc má každý pětistý člověk, ale toto číslo je zřejmě hodně podhodnoceno.

Familiární hypercholesterolemie (FH) - neprojevuje se fyzicky ani psychicky. Přesto je nejčastější vrozenou poruchou metabolismu na světě. Genetickou mutaci, která způsobuje výrazné zvýšení hodnot cholesterolu v krvi má každý pětistý Čech, ale podle některých výzkumů i každý dvoustý. A neléčení pacienti často umírají na infarkt nebo mozkovou příhodu už kolem pětatřicátého roku. Jak poznat, jestli také netrpíte diagnózou FH?

Paní Simona Šarmírová je štíhlá pětačtyřicetiletá žena, která pracuje jako úřednice v Praze. O tom, že má FH, ví od svých osmnácti let. Její maminka měla srdeční infarkt, když jí bylo pouhých 41 let. Tatínek prodělal infarkt o něco později také a oba měli zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi. Lékař měl podezření na dědičnou poruchu metabolismu tuků, proto mladou Simonu a jejího staršího bratra poslal na vyšetření cholesterolu. Diagnóza FH se potvrdila u obou sourozenců. "Nebezpečí této nemoci spočívá v tom, že vás nic nebolí, nic necítíte, žádnou únavu ani bolest, zkrátka nic, co by vás jakkoli omezovalo. Proto s tímto onemocněním může dlouhou dobu žít řada lidí, aniž by o něm věděli," říká paní Simona.

A v těle přitom tiká "časovaná bomba"

Ročně zabijí srdeční nebo mozkové příhody způsobené ucpanými cévami přes padesát tisíc Čechů. K prevenci ale stačilo jen málo. Nechat si z krevního vzorku otestovat hladinu cholesterolu. Jednoduché a téměř bezbolestné vyšetření je prvním indikátorem toho, jestli také netrpíte FH, tedy familiární hypercholesterolemií, a nemáte proto významně zvýšené riziko, že dostanete infarkt nebo mozkovou příhodu.

Paní Simona pocítila následky FH na vlastní kůži: byla ještě dítě, když její maminka dostala infarkt v důsledku této nemoci. "Už tehdy jsem si silně uvědomovala, že se někomu z rodiny stalo něco vážného, maminku infarkt navíc na dlouhou dobu vyřadil z běžného rodinného života. Asi šest týdnů byla v nemocnici a pak ještě dlouho jezdila do lázní a nastoupila do částečného invalidního důchodu," svěřuje se. To ale bohužel nebyla poslední rána osudu. V pouhých 34 letech zemřel paní Simoně bratr - na srdeční infarkt v důsledku FH. "Bratr o své nemoci věděl od svých 24 let, léčil se, ale jak důsledně, to nevím. Infarkty dostal dva, první ve 33 a druhý ve 34 letech. Na ten první lékaři nepřišli, protože měl zřejmě mírnější průběh a slabší příznaky. Bratr byl navíc mladý, štíhlý sportovec, proto nejspíš lékaře ani nenapadlo pomýšlet na infarkt. Druhý infarkt následoval za dva měsíce a ten už bratr bohužel nepřežil. Bylo to pro nás velice těžké, nic takového jsme vůbec nečekali. Možná v té době jsem si poprvé pořádně uvědomila, jak je ta nemoc závažná."

Léky pomáhají, ale důležitá je i dieta

FH, častá genetická nemoc se složitým názvem, má vcelku jednoduchou léčbu. Změnu životního stylu, více pohybu a méně živočišných tuků v potravě. A k tomu tabletky statinů, které cholesterol také hlídají. Paní Simona užívá léky od osmnácti let (mladším pacientům se podávají jen zřídka) a snáší je velmi dobře, navíc ví, že pomáhají. "V osmadvaceti letech jsem poprvé otěhotněla a na rok a půl jsem tak léky musela vysadit. Ačkoli jsem dodržovala dietu, cholesterol se bez léčby vyšplhal vysoko. Bez léků to nešlo, po první mateřské jsem musela opět nastoupit léčbu, vzpomíná maminka dvou dospívajících dcer. Kvůli výskytu FH v rodině nechala paní Šarmírová vyšetřit i své děti. Starší dcera Johanka podstoupila vyšetření na cholesterol již ve třech letech věku a diagnóza FH se u ní také potvrdila. Mladší dcera je naštěstí v pořádku. Johanka je zatím léčená jenom dietou. "Vstoupila do nového režimu odmalička, takže si zvykla a nemá s dietou problém," říká paní Simona. Pro pacienty s FH je klíčové vyhýbat se takzvaným nasyceným tukům, které zvyšují hladiny cholesterolu v krvi. Najdeme je především ve výrobcích živočišného původu a ve většině zákusků, sušenek a potravin rychlého občerstvení. Žádoucí je naopak pestrá strava bohatá na ovoce, zeleninu, vlákninu a ryby. 

Jak vypadá jídelníček rodiny s FH? 

"Ač se to nezdá, náš jídelníček je velmi pestrý. Můžeme ryby, drůbeží maso, samozřejmě bez kůže, ale také libové hovězí a z vepřového masa panenku. Je to dieta sice trochu dražší, ale dobrá. Na druhou stranu, nemusíte si kupovat různé salámy, ale koupíte si jednu kvalitní šunku. Ráda peču, vyhýbám se ale máslovým krémům a šlehačkovým moučníkům, šetřím vejci. Nemají u nás šanci přepalované tuky nebo třeba čipsy, ty se dají nahradit preclíky nebo tyčinkami v malém množství. Prakticky jsme vypustili řízky a smažené přílohy jako jsou hranolky, chutná nám zelenina," popisuje paní Simona. Samozřejmě se ale najdou i určité těžkosti: "Dcera se pochopitelně dostane i k potravinám, které by jíst neměla, například ve školní jídelně, na návštěvě nebo oslavách, ale snaží se vybrat to, co jí pokud možno neškodí," konstatuje paní Simona a vzápětí dodává, že kompromisy se rozhodně najít dají. "Smetanové zmrzliny Johanku naštěstí nelákají, její slabinou je ale nuttela. Řešíme to tak, že ji jednou za čas koupíme. Naučila se vzít si jednu, dvě lžičky, nesníst ji na posezení."

Infarkt v rodině? Raději se nechte vyšetřit!

„Od dětství hladina cholesterolu stoupá všem lidem. Pacienti s FH ale mají vysoké hladiny už odmala," popisuje docent Michal Vrablík z Všeobecné fakultní nemocnice. „Cholesterol se kontroluje při preventivní prohlídce v 18 letech a dále od 30 let v desetiletých intervalech," pokračuje preventivní kardiolog. „Zajít do lipidové poradny by ale měli všichni, kterým v rodině zemřel příbuzný na infarkt nebo mrtvici ještě před svými pětapadesátými narozeninami. Takové úmrtí není běžné a příbuzní by si měli nechat vyšetřit nejen hladinu cholesterolu, ale i další rizikové faktory. Pro ty, u nichž se vyšetřením zjistí výrazně vyšší hodnoty cholesterolu v krvi, je vhodné podstoupit genetické testy, které vyloučí diagnózu FH," vysvětluje možnou prevenci Michal Vrablík, předseda České společnosti pro aterosklerózu.

V nebezpečí jsou i děti

Familiární hypercholesterolémií, která je vrozenou vadou metabolismu, samozřejmě trpí i děti. „Během zahraniční stáže jsem zaznamenal i případ infarktu myokardu u osmiletého chlapce, který trpěl nejtěžší, tzv. homozygotní, formou FH," říká docent Michal Vrablík koordinující vyhledávání nemocných v populaci, které má zabránit předčasným úmrtím. Identifikovat FH totiž lze i jinak, než pouze z rozboru krve. Varovným signálem můžou také být bělavé kroužky kolem očních duhovek, žluto-růžové usazeniny cholesterolu na víčkách, hrudky velikosti malé lentilky na hřbetu ruky nebo na Achillově šlaše. „Příznaky jsou ale hodně individuální, konečné potvrzení diagnózy určí až biochemické vyšetření a definitivně ji potvrdí genetický test," vysvětluje Vrablík.

Jak zjistím, jestli jsem v pořádku já i mé děti?

„V Česku se familiární hypercholesterolémie v souboru novorozeneckých vyšetření netestuje, nemoc je to nebezpečná, ale ne natolik, aby se screening musel zavádět celoplošně," upřesňuje Vrablík. Hladinu cholesterolu se každý dozví nejpozději v osmnácti na preventivní prohlídce. Větší pozor by si ale měli dávat rodiče u dětí, pokud se v rodině - ať už matky nebo otce - vyskytla předčasná mozková nebo srdeční příhoda nebo je-li známo, že se v rodině vyskytuje zvýšený cholesterol - podobně jako v rodině paní Šarmírové. Při takové rodinné historii by praktický lékař pro děti a dorost měl hladiny cholesterolu hlídat i u dětí mladších osmnácti let. 

Všichni, kteří mají podezření, že by mohli FH trpět, můžou také beze strachu napsat o radu přes web pacientské organizace Diagnóza FH (www.diagnozafh.cz).

Mám FH? Znáte své hodnoty cholesterolu nebo aspoň základní historii své rodiny? Vyplňte on-line dotazník České společnosti pro aterosklerózu a dostanete zprávu, zda se u vás může jednat o FH. 

Použité odborné pojmy