Pohled do ledničky sebevraha

17.06.2014

A jak by měla vypadat lednička těch, kteří tu s námi ještě chtějí ve zdraví pobýt?

Na počátku minulého století v nejmenované africké zemi každému nově narozenému dítěti zastavovali krvácení z pupečníku přiložením kravského lejna. Přibližně třetina dětí následně zemřela na tetanus, i když koloniální britští lékaři příčinu věděli a veřejně říkali. Zásadní změnu způsobili až britští vojáci svými bajonety. Všem nám to přijde jako barbarství (to lejno na pupečníku).

Na počátku tohoto století, v nejmenované středoevropské zemi, si podstatná část obyvatel téměř každé odpoledne a večer sedá na několik hodin před televizi s cigaretou, předzásobena tučnými, slanými a sladkými potravinami a postupně jich polovina zemře na srdeční infarkt či mozkovou mrtvici. Lékaři příčinu těchto katastrof vědí a veřejně říkají. Na rozdíl od Afričanů to však považujeme za běžné civilizační návyky.

I když mírné popíchnutí bajonetem do určitých tělesných partií by k řešení tohoto problému jistě přispělo, mírnějším přístupem je zvýšit pohybovou aktivitu dobrovolně a navíc provést inventuru v našich lednicích. S trochou nadsázky by šlo parafrázovat pořekadlo: „Ukaž mi Tvou knihovnu a já Ti řeknu, jaký jsi člověk" na "Ukaž mi Tvou ledničku a já Ti řeknu, jak dlouho tady s námi budeš." Většina z nás by bohužel zřejmě splnila kritéria uvedená v názvu tohoto článku.

Jak by tedy měl zhruba vypadat obsah ledničky těch, co tu s námi chtějí v dobrém zdraví ještě chvíli pobýt? 

Měli bychom především vyházet či vylít sladké nápoje, tučné zmrzliny, tučné potraviny včetně uzenin a vysokotučných pomazánek a sýrů; máslo by také nemělo zabírat příliš mnoho místa. Tyto bychom měli nahradit především zeleninou, nízkotučnými zmrzlinami/mraženými jogurty, nízkotučnými mléčnými výrobky a rybami. Pokud máte rádi alkoholické nápoje, měly by v lednici chvíli vydržet. Dvě deci vína denně, například v případě bílého formou střiku úplně postačí.
V zásadě si představte nedávno uveřejněnou potravinovou pyramidu (viz níže) ve své lednici nohama vzhůru. Nejzdravější potraviny nahoře, v hojném počtu a snadno dosažitelné. Nezdravé potraviny vůbec či v malém množství úplně dole - abychom, když si pro ně saháme, museli alespoň udělat předklon či dřep.

Česká potravinová pyramida (Zdroj: Fórum zdravé výživy):

Pyramida

 

Použité odborné pojmy