Středomořská strava: snižuje riziko infarktů, cukrovky i poruch srdečního rytmu

10.06.2014

Již v roce 2011 se potvrdilo, že tradiční středomořská strava dokáže snížit o polovinu riziko výskytu nově vzniklé cukrovky v průběhu čtyř let v porovnání s dietou s nízkým obsahem tuku. Další rozbory vědeckých dat dokládají, že tato dieta má také schopnost bránit vzniku poruch srdečního rytmu,především díky konzumaci extra panenského olivového oleje (EVOO).

Již jsme vás kdysi informovali, že ve studii PREDIMED (Prevención Dieta Mediterránea) byli účastníci bez přítomného onemocnění srdce a cév náhodně rozděleni do tří skupin podle tří druhů diety (středomořská dieta s EVOO, středomořská dieta se směsí ořechů a dieta s nízkým obsahem tuků - kontrolní skupina). 

Studie zahrnovala 6 705 osob bez poruchy srdečního rytmu, takzvané fibrilace síní (FS) v době vstupu do studie. Během střední doby sledování 4,7 roku vznikla FS u 72 osob ve skupině s EVOO, u 92 ve skupině s ořechy ve stravě a u 89 v kontrolní skupině. Středomořská dieta s EVOO ve srovnání s kontrolní skupinou statisticky významně snížila riziko vzniku FS, zatímco středomořská dieta obsahující směs ořechů neměla statisticky významný vliv na vznik FS. 

Mezi hlavní složky tradiční středomořské stravy, doporučené v této studii, patří:

• Hojné používání olivového oleje na vaření a do dresinků.

• Zvýšená spotřeba ovoce, zeleniny, luštěnin a ryb.

• Snížení celkové spotřeby masa, bílé maso namísto červeného.

• Příprava domácích dresinků s rajčaty, česnekem, cibulí a s olivovým olejem pro zeleninové saláty, těstoviny, rýži ad.

• Zamezení konzumaci másla, smetany, fast-food stravy, zákusků, pečiva a cukrem slazených nápojů.

• Umírněná konzumace červeného vína.

 

Použité odborné pojmy