Dva chameleoni, kteří nám kazí krevní tuky

15.05.2014

Dva poměrně častí chameleoni skrývající se za špatnými tuky v krvi jsou cukrovka a snížená funkce štítné žlázy. Zatímco dekompenzovanou cukrovku pozná většinou každý (žízeň, močení, kolapsové stavy), snížená funkce štítné žlázy dovede být daleko rafinovanější.

Tuky patří k látkám, které k životu nezbytně potřebujeme. Přírodní výběr proto naučil naše těla s nimi účinně zacházet a účelně je využívat. Řada z nás však s tuky slušně nezachází, účelně je nevyužívá a naše těla trpí. Někdy za to ale skutečně nemůžeme a za tukovými pohromami se skrývají jiná onemocnění, například cukrovka nebo poruchy štítné žlázy.

Aby se tuky po těle šířily co nejúčinněji a nejúsporněji, jsou jejich hlavním distributorem a regulátorem játra. Játra tuky zabalí do kulatých částic a vyšlou do krevního oběhu. Krev pak dopravuje tuky do buněk, které si z těchto částic odebírají mastné kyseliny, cholesterol a další tukové látky. Ty následně používají k tvorbě a obnově membrán a dalších buněčných stavebních jednotek, případně k tvorbě látek, na jejichž výrobu je daná buňka specializována - například hormonů.

Pokud jsme zcela zdraví a máme ideální složení stravy, v níž tuky činí doporučovaných 25-30 % energie, probíhá doprava a spotřeba tuků zcela harmonicky. Často se ale tuky v krvi doslova utrhnou ze řetězu, začnou chaoticky bloudit naší krví ve velkém množství a mohou způsobit například srdeční infarkt či zánět slinivky břišní.

Dobrá zpráva je, že hroutící se tukovou rovnováhu v krvi umíme zachytit ještě před vznikem těchto chorob stanovením lipidového (tukového) spektra z žilní krve. Lipidové spektrum tvoří hlavně LDL cholesterol, triglyceridy a ochranný HDL cholesterol. Pokud je LDL cholesterol nad 5 mmol/l, nebo ochranný HDL cholesterol pod 1 mmol/l, hrozí vážné nebezpečí srdečního infarktu v následujících letech. Pokud jsou triglyceridy nad 11 mmol/l hrozí zánět slinivky břišní druhý den po dietní chybě (rohlík s máslem, 1 pivo, 1 panák tvrdého alkoholu a podobně). Bezpečné hladiny LDL cholesterolu jsou pod 2 mmol/l, HDL cholesterolu nad 1,1 mmol/l a triglyceridů pod 2 mmol/l. Většinu poruch těchto faktorů jsme schopni ovlivnit vhodnou dietou, případně léky. V některých případech však musíme, či naši lékaři musí, myslet i na skrytá onemocnění, která jsou schopna tuky výrazně posunout do nebezpečných hodnot. Může se totiž jednat o poruchu zcela jiného orgánu, kterou je nutné rozpoznat a léčit zcela jinak než jsme zvyklí u běžných poruch látkové výměny tuků.

Dva poměrně častí chameleoni skrývající se za špatnými tuky v krvi jsou cukrovka neboli diabetes mellitus a snížená funkce štítné žlázy. Cukrovka, která se vymkne kontrole, je téměř vždy provázena vysokými hodnotami krevních tuků. LDL cholesterol a triglyceridy dosahují často až extrémně vysokých hodnot - cholesterol nad 10-15 mmol/l a triglyceridy nad 60-70 mmol/l. Pokud však následně dostanete Vy a Vaši lékaři cukrovku pod kontrolu, měly by se hodnoty lipidů výrazně srovnat, a to především u cukrovky 1. typu (většinou je zde nutné podávat stále inzulin). V případě cukrovky 2. typu, u které většinou dlouhodobě podávat inzulin nepotřebujeme, mírná porucha krevních tuků přetrvává. U obou typů cukrovky se často jedná o kombinovanou poruchu všech tří zmíněných lipidových parametrů - zvýšený LDL cholesterol, snížený ochranný HDL cholesterol a zvýšené triglyceridy.

Druhým a z hlediska tuků do určité míry zákeřnějším onemocněním je snížená činnost štítné žlázy - hypothyreóza. Zatímco dekompenzovanou cukrovku pozná většinou každý (žízeň, močení, kolapsové stavy), snížená funkce štítné žlázy dovede být daleko rafinovanější. Objevuje se často u žen po menopauze, zvyšuje pouze cholesterol a nemusí být provázena dalšími příznaky, kromě větší únavy, kterou však právě ženy a často jejich lékaři přičítají menopauze. 

Ve dvou studiích bylo zjištěno, že téměř každá pátá žena po menopauze s cholesterolem nad 8 mmol/l měla „tajně" sníženou funkci štítné žlázy! K odhalení této poruchy je nutné stanovit v krvi jeden hormon, který by ji měl spolehlivě odhalit a který se nazývá thyreoideu stimulující hormon. Věčně uspěchaní lékaři jej nazývají zkráceně TSH. Léčba snížené funkce štítné žlázy spočívá v náhradě hormonů štítné žlázy - thyroxinu - formou pilulek; již tato léčba dokáže původně vysokou hladinu cholesterolu vrátit do přijatelných hodnot. Pokud tedy u ženy po menopause zachytíme hladinu choleterolu vyšší než 8 mmol/l, doporučujeme tento hormon stanovit.

Vzhledem k výše napsanému, je nutné si uvědomit, že i když si za špatné tuky v těle většinou můžeme sami, je důležité myslet i na možnost některých skrytých chorob, které je nutné korigovat. Proto, než začneme léčit tuky, je dobré odhalit a případně dostat pod kontrolu cukrovku a odhalit, případně dostat pod kontrolu sníženou činnost štítné žlázy.

 

 

Použité odborné pojmy