Snižuje pohyb vysoký krevní tlak?

09.04.2014

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko vzniku srdečních infarktů nebo mozkových mrtvic a je celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí. Čeká se, že v roce 2025 bude trpět na vysoký krevní tlak více než 1,5 miliardy lidí. Jak se bránit tomuto riziku?

Vznik vysokého krevního tlaku, kterému se odborně říká hypertenze, je ovlivněn jednak geneticky (zděděné predispozice) a jednak celkovým životním stylem. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pravidelnou fyzickou aktivitu jako snadný, dostupný a levný způsob, jak se vyhnout hypertenzi. Za hypertenzi se považuje krevní tlak vyšší než 140/90 milimetrů rtuťového sloupce (mmHg).

Ukazuje se však, že záleží na druhu a intenzitě prováděné fyzické aktivity. Fyzická aktivita může být totiž prováděna "naplno", ale i méně intenzivně. Také může být rekreační, tedy probíhající ve volném čase, nebo pracovní, prováděná při výkonu určitého zaměstnání. WHO mezi těmito dvěma druhy fyzické aktivity nerozlišuje, ovšem poslední vědecké bádání naznačuje, že je v tom významný rozdíl.

Analýza mnoha vědeckých studií, která byla publikována na konci roku 2013 v prestižním zahraničním časopise o hypertenzi, jako vůbec první odborná práce zjistila, že lidé, kteří se intenzivně věnují fyzické aktivitě ve volném čase, tedy rekreačně, mají mnohem nižší riziko, že onemocní hypertenzí ve srovnání s lidmi, kteří se takové aktivitě věnují méně intenzivně. Riziko vysokého tlaku bylo nižší i u jedinců, kteří si zvolili zlatou střední cestu: hýbali se ve volném čase ne zrovna intenzivně, ale zase ani ne příliš málo.

Také se ukázalo, že pracovní fyzická aktivita, tedy ta, která je spojená s výkonem nějaké profese, nemá na vysoký krevní tlak tak blahodárné účinky jako pohyb vykonávaný rekreačně. Naopak, nadměrné fyzické úsilí při práci je spojeno s horším zdravotním stavem, nespokojeností v životě, únavou a vznikem hypertenze. 

Nadměrnou fyzickou aktivitou je myšleno třeba zvedání těžkých břemen, dlouhé stání a příliš jednotvárná práce, například v továrnách. Většinou také platí, že při pracovní fyzické námaze bývá často omezena možnost odpočinku při únavě. Oproti tomu rekreační aktivita (například běh, turistika, jízda na kole, posilování) většinou zapojuje velké svalové skupiny, které podporují správnou látkovou výměnu v těle. To má následně kladný vliv na krevní tlak, hmotnost a obvod pasu, na vyplavování důležitých hormonů, správnou činnost ledvin atd. 

To, že zhubnutí při cvičení snižuje krevní tlak, už vědci také potvrdili. Na snížení rizika vzniku hypertenze má zřejmě vliv i to, že fyzicky aktivní lidé mohou být mladší a obvykle žijí zdravěji: mohou méně pít alkohol a kouřit, zdravěji jíst a lépe odbourávat stres. To jsou všechno faktory, které chrání před vysokým krevním tlakem. A nejen před ním. Pravidelná fyzická aktivita, a především ta rekreační, může snižovat riziko vzniku rakoviny plic, prostaty nebo tlustého střeva a může chránit před infarktem myokardu nebo mrtvicí.

Zdroj: Holaj R. Fyzická aktivita a riziko hypertenze. In: Arteriální hypertenze - současné klinické trendy XII. Triton 2014.

 

Použité odborné pojmy