Máte v rodině infarkty v mladším věku nebo velmi vysoký cholesterol?

28.11.2013

Může jít o časté, ale léčitelné dědičné onemocnění – familiární hypercholesterolémii. V listopadu byly spuštěny webové stránky, které mají za cíl podrobně, ale srozumitelně informovat širokou veřejnost o tomto onemocnění. Na stránkách je k dispozici také on-line dotazník, který může pomoci familiární hypercholesterolémii včas odhalit tam, kde je podezření.

Familiární hypercholesterolémie (FH) je dědičná choroba, při které je z pokolení na pokolení přenášena změna genetické informace způsobující vysokou hladinu cholesterolu v krvi. Slovo familiární znamená, že se onemocnění vyskytuje v rámci rodiny. Obvykle je možné nemoc zpětně vystopovat v několika generacích. Pojem hypercholesterolémie pak označuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

Familiární hypercholesterolémie je jednou z nejčastějších dědičných poruch, celosvětově je nositelem této genetické změny přibližně 1 osoba z 500. Trpí-li jeden z rodičů FH, je 50% pravděpodobnost, že touto chorobou onemocní i jejich syn nebo dcera. FH je spojena se zvýšeným rizikem vzniku srdečně-cévních (kardiovaskulárních) onemocnění (srdeční infarkt, mozková mrtvice), na které i dnes ještě mnoho nemocných zemře nebo mají trvalé následky. Pomocí časně zavedené léčby však lze toto riziko významně snížit!

Chcete vědět víc? Navštivte stránky www.athero.cz nebo profil na facebooku a rozešlete informaci svým přátelům. Můžete pomoci zachránit zdraví nebo dokonce život.

 

Použité odborné pojmy