Super potraviny – přírodní cesta ke zdravějšímu srdci a cévám

25.10.2013

Jak už můžeme odvodit ze samotného názvu, super potraviny jsou potraviny (případně potravinové doplňky), které jsou nějakým způsobem výjimečné. Obsahují totiž velké množství důležitých živin, jsou bohaté na vitamíny a minerály, mají antioxidační účinky a podporují imunitní systém. Některé se podílejí na snížení krevního tlaku, cukru nebo tuků v krvi a prospívají tak našemu srdci a cévám. Proto jim nutriční specialisté začali říkat super potraviny a jejich obliba v současnosti prudce roste.

Mimořádnost super potravin spočívá v tom, že ve výjimečně velkém a koncentrovaném množství obsahují člověku prospěšné cenné látky, které jeho organismu prokazatelně prospívají - běžné i vzácné vitaminy, minerály, proteiny, enzymy a koenzymy, antioxidanty a vlákninu. A většinou to zvládnou při pár kaloriích. Super potravin je celá řada a některé nejsou vůbec exotické, ba naopak rostou i u nás v Česku (kopřiva, med a propolis, bobulovité plody).
Super potraviny byly známé svou účinností, léčivým charakterem a uzdravujícími schopnostmi už před tisíci lety. Mnoho z nich také pochází z míst, kde dříve sídlily starodávné civilizace (Středomoří, Jižní Amerika, Asie, Severní Afrika). Drsné podmínky jako např. pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce živin, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Díky tomu můžeme v super potravinách objevovat skutečně abnormální množství nutričních hodnot, kterých se nám jinak často nedostává.
Super potraviny by měly být konzumovány v přirozeném, syrovém stavu nebo aspoň upravovány co nejšetrnějším způsobem, jinak přicházejí o mnohé enzymy, vitamíny, proteiny a ostatní látky, díky kterým jsou tak jedinečné. Některé se dají sehnat také v podobě prášku rozpustného ve vodě nebo v podobě potravinových doplňků, jiné jsou v podobě výtažků ceněnou součástí kosmetických přípravků (např. propolis, Açai, aloe vera, konopná semena, granátové jablko atd.)

Super potraviny lze zhruba utřídit do několika základních skupin: zelené potraviny (např. mladý ječmen, řasy chlorella nebo spirulina, listová zelenina - kadeřávek, brokolice, mangold, kapusta, kořenová zelenina - červená řepa, sladké brambory nebo topinambur), ovoce a ořechy (např. borůvky, maliny, ostružiny, avokádo, vlašské ořechy, kešu ořechy, mandle), včelí produkty (med, propolis), mořské řasy (např. nori, kelp, wakame, kombu, arame, dulse) a byliny (např. kopřiva, aloe vera, echinacea, ginseng).

Mezi „klasické" a nejznámější super potraviny patří:
Açai bobule - ovoce, pocházející z palmy Açai z deštných Amazonských pralesů v Brazílii je nejsilnější antioxidant vůbec.
Aloe Vera - léčivá sukulentní rostlina původem ze severní Afriky - „rostlina nesmrtelnosti".
Camu Camu bobule - ovoce pocházející z tropických deštných pralesů v Jižní Americe - nejbohatší na vitamín C.
Goji - plody kustovnice čínské pochází především z úrodné půdy Himalájí - mají výborné antioxidační účinky, podporují imunitu, vyrovnávají pH v krvi a jsou největším zdrojem beta-karotenu.
Chia semínka - semínka šalvěje hispánské, pochází z Jižní a Střední Ameriky - přírodní povzbuzovač energie.
Chlorella - sladkovodní řasa původem z Japonského ostrova Ishigaki, obsahuje nejvíce mastných kyselin, snižuje „špatný" LDL cholesterol.
Kakaové boby - plody kakaovníku, původem z Jižní Ameriky - vitamínová a minerální bomba s antioxidačními účinky, obsahují 14x více antioxidantů než červené víno a 21x více než zelený čaj.
Konopná semena - mají vysoký podíl esenciálních látek.
Lucuma -
subtropické ovoce z údolí Andského pobřeží Peru lze použít jako zdravé a čistě přírodní sladidlo.
Maca kořen - pochází z Bolívie a Peru a je bohatý na vitamíny skupiny B.
Mladý ječmen - prášek získávaný z mladých listů ječmene, původem z Nového Zélandu - má detoxikační účinky.
Noni - tropická rostlina původem z Havaje, Fidži a Indie - obsahuje 17 aminokyselin a pomáhá proti migrénám a depresím.
Quinoa - jihoamerická plodina podobná obilninám - má vysoký obsah bílkovin.
Spirulina - planktonní modro-zelená sinice se pěstuje na farmách v USA, Indii, Číně i Japonsku - brání růstu nežádoucích virů a je vysokým antioxidantem a velkým zdrojem bílkovin.
Včelí produkty - propolis, med - pomáhají zvyšovat imunitu.
Yacon - jinak také „zemní jablko", andská rostlina pocházející z Peru - má vysoký obsah aminokyselin.

Některé super potraviny trochu zblízka

Chia neboli šalvěj španělská byla populární už u Aztéků. Semínka veliká jako sezam jsou nejbohatším zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin rostlinného původu vůbec. Jsou plná proteinů, aminokyselin, minerálů, jako je vápník, železo a hořčík, a antioxidantů. Vláknina v nich pročišťuje střeva. Sama chia semínka nechutnají nijak, takže se dají přidat do čehokoliv. Nasypat do salátu, do polévek nebo dezertů. 

Borůvky, významná super potravina, která roste také u nás. Borůvky jsou plné flavonoidů, rozpustné vlákniny a zdrojem silných antioxidantů. Jsou, spolu se zdravým životním stylem nejlepší prevencí proti chorobám jako je cukrovka, žaludeční vředy, vysoký krevní tlak nebo ateroskleróza. Jsou přírodní ochranou před nádory prostaty a velmi bohaté na železo. Barviva z borůvek antokyany léčí sliznice trávicího traktu.

Goji. Na goji, neboli kustovnici čínskou, nedá dopustit čínská medicína. Z 15 procent ji tvoří bílkoviny. Plody jsou plné vitaminu C, B1 a B2, stopových minerálů (hlavně zinku, selenu, železa a vápníku) a aminokyselin. Už čínští císaři ji hojně jedli, protože prokazatelně omlazovala. Zlepšuje krvetvorbu, podporuje imunitu, snižuje krevní tlak a posiluje ostrost vidění. Sušené plody se dají pojídat jen tak, v salátech nebo v müsli.

Citrusy. O limetce se v ajurvédě říká, že nemá nepřítele. Její šťáva, ač kyselá, má zásaditý - tedy dobrý - vliv na žaludek. Obsahuje významné množství vitaminu C, který je pro zdravý organismus zásadní. Dále přináší flavonoidy, které pomáhají trávicímu traktu a vylučování žluči. Limetková šťáva je darem pro lidi trpící zácpou. Grapefruit - pravidelné pojídání grapefruitu vede ke snížení váhy. Omezuje totiž množství inzulinu v těle, které tak nemá takovou potřebu doplňovat energii. Grapefruit má skvělý poměr mezi množstvím kalorií (málo) a vlákniny (hodně). Je plný vitaminu C, kyseliny listové, lykopenu, vápníku a fosforu. Jeho šťáva však může snižovat účinnost některých léků na snižování hladin krevních tuků.

Sladká brambora. Zářivě oranžový vnitřek hlízy je zřejmě nepřekonatelným zdrojem beta-karotenu, větším než mrkev. Podle výzkumů také výrazně zvyšuje množství vitaminu A v krvi. Následuje vitamin C a B6, draslík a mangan. Pomáhá jí vaření a pečení a pro absorpci beta-karotenu do těla je dobré k sladkým bramborám přidat jakýkoli olej.

Topinambur je druh artyčoku. Artyčoky jsou obecně bohatým zdrojem železa a antioxidantů. 
Ovšem tato odrůda z nich obsahuje železa nejvíce a pomáhá tak překonat únavu, podporuje koncentraci a udržuje zdravý metabolismus.

Černý česnek. Aby česnek dostal černou podobu, je podroben po dobu měsíce fermentačnímu procesu při vysoké teplotě. Jeho chuť je pak sladší a nezanechává štiplavou chuť v puse, jako běžný česnek. Obsahuje také dvakrát tolik antioxidantů a má vysokou úroveň S-Ally cysteinu, což je přírodní látka, která pomáhá v prevenci nádorů.

Spirulina je sladkovodní řasa plná železa a vitamínu B12, je tedy skvělá pro udržení vysoké hladiny energie, čímž bojuje proti únavě. Tato drobná vodní rostlina, konzumovaná odpradávna lidmi v Mexiku a Africe, obsahuje více vitaminu A než mrkev a je bohatým zdrojem fytolátek, které pomáhají snižovat příznaky menopauzy a osteoporózy a také snižují riziko vzniku některých typů zhoubných nádorů. Spirulina je navíc ze 70 % tvořena bílkovinami, což ji řadí mezi nejbohatší zdroje bílkovin, které byly na Zemi dosud objeveny. Jde vlastně o takový „super-steak", vhodný ke snižování hmotnosti nebo pro pacienty s cukrovkou nebo osoby s poruchami výživy.

Konopná semena. Semínka konopí jsou vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin, které pomáhají proti zánětům a bolestem kloubů. Také zlepšují metabolismus a udržují zdravé srdce. Obsahují navíc stravitelnější bílkoviny než má mléko nebo vejce. Jíst je lze syrové v salátech, přidat k cereáliím, nebo si je rozdrtit v hmoždíři a posypat jimi zapékané jídlo. Skvělý je také konopný olej, jak pro vaření, i jako zálivka.

Zelený čaj kukicha. Je vyroben z větviček čajovníku kukicha a je skvělý proti nadýmání a problémům s žaludkem. Posiluje imunitní systém, protože obsahuje velké množství antioxidantů. Má nízký obsah kofeinu, proto pomáhá udržovat i nízkou hladinu krevního tlaku.

Fazole adzuki. Tyto fazole obsahují více bílkovin a méně tuku než jakýkoli jiný druh luštěniny. Navíc mají vysoké množství draslíku, který pomáhá snižovat riziko mrtvice a vysoký krevní tlak, dále mají mnoho vlákniny pro dobré trávení a zinku, který chrání před zánětem kloubů a pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Přepuštěné máslo ghí. Známe jej především z indické kuchyně. Ačkoli má vysoký obsah tuku, pomáhá ke zlepšení paměti, trávení a posílení imunitního systému. Připravuje se z čerstvého másla, které se rozpustí a za nízké tepoty se dlouho zahřívá, dokud se neodpaří všechna voda. Pak se sítem sbírá pěna a nečistoty. Nakonec se přecedí přes čisté plátno. Přes blahodárné účinky je ale třeba jej používat s mírou.

Pískavice. Běžně se používá v indické a řecké kuchyni. Dá se zpracovat jako čerstvá bylina i jako sušené koření a je skvělá na snížení cholesterolu. Uklidňuje menstruační křeče i příznaky menopauzy.

Cupuaçu. Toto exotické ovoce, které patří do rodiny kakaovníků, patří momentálně k největším trendům, je doslova napěchované antioxidanty. Dá se konzumovat v podobě zdravé čerstvé šťávy, či pilulek. Je bohaté na vitamíny B1, B2, B3, mastné kyseliny a minimálně devět druhů antioxidantů (včetně vitamínů A a C).

Mladá pšenice - patří do skupiny zelených super potravin, jenž jsou bohaté na chlorofylové pigmenty (dávají rostlinám jejich zelenou barvu). Molekulární struktura chlorofylu je velmi podobná složení lidské krve a studie ukazují, že konzumace rostlin bohatých na chlorofylové barvivo zvyšuje produkci červeného krevního barviva hemoglobinu, zodpovědného za transport kyslíku do tkání a odvádění odpadního oxidu uhličitého do plic. Mladá pšenice navíc na rozdíl od zrn neobsahuje lepek a jiné alergizující látky. Podobným dobrodiním z mladého obilí je ječmen - jeho zelené výhonky obsahují 11x více vápníku než kravské mléko, 5x více železa než špenát a 7x více vitaminu C než šťáva z pomerančů. Obsahuje také hodně vitaminu B12, což jej činí důležitým zdrojem tohoto vitaminu pro vegetariány. Pro Čechy je dobrou zprávou, že mezi super potraviny patří také stálice našich zahrádek a skleníků, totiž kadeřávek, brokolice nebo kapusta.

Echinacea se používá k boji proti chřipce a nachlazení, je to rostlina známá jako přírodní antibiotikum a stimulátor přirozené obranyschopnosti. Její tajemství spočívá v podpoře lymfatického systému, který z těla odvádí odpadní látky. Doporučuje se užívat echinaceu, například v podobě sirupu, po dobu dvou až tří týdnů v době, kdy je vysoké riziko chřipkových epidemií.


 


 

Použité odborné pojmy