Domácí mazlíčkové jsou našimi lékaři. Uznala to i věda

29.05.2013

Češi jsou považováni za národ pejskařů, a právem: ve čtyřech a půl miliónu domácností v Česku žijí téměř dva milióny psů, ale také až milión koček, což je vzhledem k počtu obyvatel nejvíc v Evropě. Mazlíčky chováme hlavně proto, abychom se necítili osamělí, ale zdá se, že nám toho mohou dát mnohem více: snižují naše riziko smrtelných onemocnění srdce a cév.

Květnové číslo lékařského odborného časopisu Circulation přineslo poněkud výjimečné zhodnocení vědeckých poznatků o vlastnictví domácích zvířat ve vztahu ke kardiovaskulárním (srdečně-cévním) rizikovým faktorům a úmrtnosti. Kolektiv amerických autorů v něm shrnuje data, která až doposud byla v této oblasti získána. Je až překvapivé, že množství důkazů je poměrně veliké. Co se dosud podařilo zjistit?

Mazlíčkové snižují krevní tlak a cholesterol

Vlastnictví domácího mazlíčka například vede k průměrně nižším hodnotám krevního tlaku ve srovnání s lidmi, kteří žádné zvířátko nemají. Jiná studie například ukázala, že u majitelů zvířat se krevní tlak zhoršuje v důsledku duševního stresu méně než u pacientů bez zvířat, kteří se léčí léky proti vysokému tlaku. Přítomnost psa v rodině je překvapivě spojena i s nižšími hodnotami krevních tuků, např. cholesterolu. To je dáno asi tím, že „páníčkové" se více hýbají, hlavně pokud mají doma psa. Obecně mají vlastníci psů daleko větší šanci si ujít nebo odběhnout lékaři doporučovanou denní „porci" pohybu ve srovnání s těmi, kteří doma čtyřnohé chlupáče nemají, a jsou pak samozřejmě také méně obézní. Pes je tedy i z tohoto pohledu opravdovým „přítelem člověka." Abychom však nemysleli jen na sebe: existují studie, které potvrzují, že z procházek profitují i psi. I oni mají vyšší šanci zhubnout a váhu si udržet ve fitness tandemu se svým pánem.

Mazlíček psychologem

Velmi zajímavá data existují o vlivu vlastnictví zvířete na snižování škodlivého stresu. Je pravděpodobné, že na snižování stresu u lidí se podílí i psychologický vliv chování zvířat. Zvířata omezují sklony k depresi, úzkosti a napětí, což jistě potvrdí mnoho majitelů psů, koček i dalších domácích zvířat. Díky psychologickému působení chlupáčů či opeřenců máme nižší krevní tlak a tepovou frekvenci, což je prospěšné v prevenci srdečně-cévních onemocnění jako je infarkt nebo mrtvice (jinou otázkou je, a tu už studie neřeší, co s naším tepem a tlakem provádí zlobivé a svéhlavé zvíře, nejčastěji pes, páchající škody a průšvihy ...). Pokud už majitelé domácích zvířátek infarkt nebo jinou příhodu dostanou, mají podle vědců lepší prognózu a jejich duševní prožívání po nemoci je lepší (bylo potvrzeno hlavně u majitelů psů).

Co na to odborníci?

Američtí kardiologové uznali dosavadní vědecké důkazy o blahodárném působení domácích mazlíčků na lidskou smečku jako seriózní a na jejich podkladě prohlásili, že vlastnictví domácího zvířete, zejména psa, je pravděpodobně spojeno s nižším rizikem vzniku srdečně-cévních chorob (např. srdečního infarktu a mozkové mrtvice) a může toto riziko přímo ovlivňovat. Na druhou stranu tito kardiologové poněkud komicky nedoporučují pořizovat si psa jen a pouze kvůli jeho přínosu pro zdraví našich cév.

Použité odborné pojmy