Zdravé chutné občerstvení aneb Vím, co jím

17.12.2012

Podle statistik se výživa Čechů zlepšila – za posledních dvacet let klesá škodlivý cholesterol v krvi, a to hlavně díky tomu, že jíme méně másla a v naší stravě začaly převažovat rostlinné tuky.

Odborníci na výživu sice nejsou úplně spokojeni, protože polovina Čechů má pořád cholesterol poměrně vysoký, nicméně za posun k lepšímu jsou rádi a zaměřují se více než kdy dříve na osvětu týkající se správného stravování.

Logo usnadní vaši volbu při nákupu potravin
Příkladem takového odborníka je docent Jiří Brat, který je specialistou na tuky při České společnosti chemické a pracuje jako manažer pro technické záležitosti a jakost ve společnosti Unilever. V současnosti se podílí na pozoruhodném projektu obecně prospěšné společnosti Vím, co jím a piju, o.p.s. Tato nezávislá iniciativa, jejíž mezinárodní „matka" vznikla z podnětu Světové zdravotnické organizace (WHO), působí na českém trhu od roku 2010 a jejím úkolem je pomáhat spotřebitelům orientovat se v kvalitě prodávaných potravin prostřednictvím loga, které na svém obalu nesou prověřené výrobky (viz obrázek níže). 

Tyto výrobky neobsahují žádné nebo jen minimální množství živin přispívajících ke vzniku onemocnění srdce a cév (nasycené mastné kyseliny, trans mastné kyseliny, sůl resp. sodík a přidané cukry). V obchodech logo Vím, co jím najdete na obalech prověřených margarínů, cereálních výrobků, majonéz, mléčných výrobků, masných výrobků nebo instantních polévek (databáze těchto potravin ZDE). „Je vědecky potvrzeno, že každý nárůst podílu vícenenasycených mastných kyselin v potravě snižuje riziko infarktu nebo mrtvice o 10 %. Prospěšnost těchto mastných kyselin pro naše zdraví je tím vyšší, čím déle je konzumujeme," vysvětluje docent Brat, proč je důležité zvýšit spotřebu „zdravých" tuků v jídelníčku. Konkrétní příklady, jak nahradit méně zdravé nasycené tuky zdravějšími tuky nenasycenými, ukazuje například tato tabulka:

Platí, že co je zdravé, není dobré?
Tvrzení, že zdravé potraviny nechutnají dobře, jsou častým argumentem milovníků „tradičních" českých tuků a nezdravých potravin. „Rozhodl jsem se to otestovat v praxi", říká docent Brat a spolu s kuchaři připravil pro lékaře, účastníky letošního 16. Kongresu o ateroskleróze ve Špindlerově Mlýně ochutnávku několika druhů sladkých zákusků a pomazánek k pečivu, které se nelišily vzhledem, ale pouze druhem obsaženého tuku (margarín versus máslo). Účastníci chuťového experimentu měli možnost tipovat na anketním lístku druh použitého tuku a na škále hodnotit chuťovou kvalitu vzorku. A jak to dopadlo? Zdá se, že „tabu" chuťové nenahraditelnosti másla bylo ve Špindlerově Mlýně prolomeno. Z hodnocení ochutnávek vyplynulo, že rozpoznatelnost živočišného a rostlinného tuku byla velmi nízká a chuť vzorků byla z pohledu konzumentů srovnatelná. „Dá se tedy říci, že lidem chutnala jídla s margarinem stejně jako s máslem, u některých vzorků dokonce více, co je ale důležité, záměnou živočišných tuků za rostlinné jsme schopni významně snížit doporučenou denní konzumaci pro zdraví nevhodných nasycených tuků", shrnul výsledky ankety docent Brat.

Recepty na testované pochoutky zveřejňujeme (spolu s informací, jakému množství škodlivých tuků z doporučeného množství denně - GDA - se vyhnete, pokud máslo nahradíte rostlinnou alternativou). Dobrou chuť!

Sardinková pomazánka s vejci:

375g tvaroh měkký
200g (4ks) vejce
100g (1ks) cibule
150g máslo/ Rama s máslovou příchutí - zdravější varianta másla
10g hořčice
5g sůl
20g šťáva z ½ citronu
10 ks zelená petrželka

Rozdíly v tucích (na 100g) mezi máslovou variantou a variantou s rostlinným tukem: rostlinná varianta má celkově (na 100g) o 3,9 g tuku méně (tj. o 5,5 % GDA méně), o 6,6 g nasycených tuků méně (-33, 1 % GDA), o 2 g "dobrých" vícenenasycených tuků více (+ 12,3 % GDA).

Pozn: GDA = doporučenné denní množství. U dospělých je GDA tuku 70 g, GDA nasycených tuků 20 g, GDA vícenenasycených tuků 16 g.

Tvarohová pomazánka s bylinkami:

500g tvaroh měkký
150g máslo/ Rama s máslovou příchutí
100g kysaná smetana/15% Rama Creme Fraiche (není běžně k sehnání, lze ji však nahradit třeba sójovou smetanou, nebo použít zakysanou smetanu s nízkým obsahem tuku)
20g pažitka
5g libeček
5g řeřicha, 5 g sůl

Na 100g : rozdíl v tuku - 3,1 g (tj. -4,4 % GDA), rozdíl nasycených tuků - 7,5 g (-37,4 % GDA), rozdíl vícenenasycených tuků + 2,6g (+ 16,2 % GDA).

Linecký košíček s ovocem:

korpus:
100g moučkový cukr
200g máslo/ Hera s máslovou příchutí jako zdravější alternativa
300g mouka hladká
50g (1ks) vejce
5g citronová kůra
krém:
50g cukr krupice
150g máslo/ Hera s máslovou příchutí
300ml mléko
100g mouka hladká
100g ovoce na zdobení (jahoda, kiwi apod.)
20g želé v prášku
voda

Na 100g : rozdíl v tuku - 0,8 g (-1,1 % GDA), rozdíl nasycených tuků - 4,8 g (-24,0 % GDA), rozdíl vícenenasycených tuků + 2,2 g (+ 13,5 % GDA).

Francouzský čokoládový minidezert: Francouzský čokoládový minidezert:
300g moučkový cukr
300g máslo/ Hera s máslovou příchutí
600g čokoláda hořká
100g mouka hladká
450g (9ks) vejce
40g (2ks) vanilkový cukr

Na 100g : rozdíl v tuku - 0,5 g (-0,7% GDA), rozdíl v nasycených tucích -3,0g (-15,0 % GDA), rozdíl ve vícenenasycených tucích + 1,4g (+ 8,4 % GDA).

 

Použité odborné pojmy