Lék na zdravé srdce a cévy: čokoláda

05.10.2011

Britští vědci zjistili, že čokoláda může příznivě působit na naše srdce a cévy a až o třetinu snížit riziko vzniku infarktu myokardu.

Paříž je nejen město lásky, ale i dobrého jídla. Na konci srpna se tam, ne kvůli jídlu, ale především kvůli vědě, sešli odborníci na onemocnění srdce a cév. Na význačném kongresu Evropské kardiologické společnosti diskutovali o novinkách, které se v jejich oboru za uplynulý rok objevily. A k naší radosti se týkaly také jídla. Doktorka Adriana Buitrago-Lopez (možná není náhoda, že šlo právě o ženu) představila výsledky analýzy, dokládající, že konzumace čokolády snižuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév o celých 37 % a riziko mozkové mrtvice o 29 % ve srovnání s osobami, které jedly jen minimum čokolády. Práce analyzovala výsledky ze sedmi vědeckých studií, které se zabývaly vlivem čokolády na lidské zdraví. Jednalo se o data od zhruba 114 000 dospělých osob. Práce potvrdila, že čokoláda konzumovaná ve větším množství snížila u těchto osob riziko vzniku srdečního infarktu o jednu třetinu. Vědci přitom nerozlišovali mezi jednotlivými druhy čokolády (tmavá, mléčná, bílá) ani jejími podobami (tyčinky, nápoje, bonbony, sušenky, dezerty, nutriční doplňky). Pokusné osoby byly v posuzovaných studiích rozděleny podle toho, jak často jedly čokoládu (nikdy až několikrát denně) nebo podle toho, jaké snědly množství (1,7 - 7,5 gramu denně). Podle doktorky Buitrago-Lopez má na pozitivních účincích čokolády zásluhu především vysoký obsah polyfenolů (silných rostlinných antioxidantů) v čokoládě a kakaových výrobcích. Ty pozitivně ovlivňují například zdraví našich cévních stěn a snižují srážlivost krve, která může v nepřiměřené míře vést ke vzniku infarktu nebo mrtvice. Ukázalo se i to, že čokoláda příznivě ovlivňovala také krevní tlak nebo hladiny krevních tuků (cholesterolu). 

Ze studie nelze bohužel vyvodit žádný zaručený recept na to, kolik čokolády a jak často jíst, abychom byli zdravější. Vzhledem k tomu, že jsme každý jiný, to nejspíš ani nejde. Důležité je zjištění, že čokoláda (respektive její složka kakao) obsahuje některé zdraví prospěšné látky. Studie doktorky Buitrago-Lopez sice ukazuje, že lépe na tom byli ti, kteří si čokoládu dopřávali ve větším množství, na druhou stranu ale upozorňuje, že běžná čokoláda jako cukrovinka z obchodů obsahuje nejen zdravé polyfenoly, ale také množství tuků a cukrů (energie 2100 kJ (500 kcal)/100 gramů čokolády), které jsou s největší pravděpodobností odpovědné za tloustnutí a růst krevního tlaku a cholesterolu. Autorka hovoří doslova o „komerční" čokoládě. Můžeme tedy spekulovat, že kvalitnější čokolády s vyšším obsahem kakaa jsou zdravější, protože obsahují více polyfenolů a méně cukrů a tuků.

Co si z toho všeho odnést? Možná to, že čokoláda je sice zdravé mlsání, ale máme se k ní raději chovat jako k elixíru: tedy užívat ji s mírou. Alespoň do té doby, než další kvalitní výzkumy potvrdí nálezy doktorky Buitrago-Lopez.

Literatura: Adriana Buitrago-Lopez a kol. Chocolate consumption and cardiometabolic disorders: systematic review and meta-analysis. BMJ 2011; 343:d4488.

 

 

Použité odborné pojmy