Nové sporty u nás

10.05.2011

České tělocvičny zachvátily nové a neokoukané druhy sportů s atraktivními názvy a jejich nabídka se rozšiřuje snad každým dnem tak, aby si každý mohl vybrat podle svého gusta.

Z článku Češi jako sportovci aneb Co říkají průzkumy? se dozvíme, že Češi ani ostatní Evropané na tom nejsou se sportem bůhvíjak dobře, cvičí malo a nejčastěji se vymlouvají na nedostatek času nebo špatné počasí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přitom stačí třicet minut mírné zátěže denně (například cesta pěšky z práce nebo na nákup rychlostí šest kilometrů za hodinu) - to ale zvládá jen asi 15 % Evropanů (včetně Čechů). Důsledky toho všeho jsou neúprosné: 85 % Evropanů umírá na onemocnění srdce a cév, na cukrovku a nádory (Češi jsou na tom ještě o něco hůře než západní Evropané). Vztyčený ukazováček hrozí do české kotliny i v případě obezity: problémy s nadváhou nebo obezitou mají tři čtvrtiny Čechů. Klesá také naše zdatnost a sportovní výkonost, jak zjistila Fakulta tělesné výchovy a sprotu. Chyba není jen v nás samých, je také na straně státu: chybí osvěta a programy, které by tyto občany pro sport získaly a více jej zpřístupnily (v Česku to s infrastrukturou hřišť a sprotovišť není valné, staví se hlavně pro profesionální sportovce).

Od aerobiku po zumbu

Nejspíš se však shodneme na tom, že kdo chce sportovat, čas i místo si najde. Plná česká fitness centra jsou toho důkazem. Holmes Place je velká mezinárodní síť fitness a wellness center, která v Praze provozuje jednak běžnější, takzvané energy clubs a jednak premium clubs, centra zaměřená na lépe situované milovníky pohybu. Nabídka samotných sportovních aktivit je však stejně bohatá. Potkáte tu studentky, podnikatele, maminky na mateřské s dětmi, úředníky. Prakticky kdykoli během dne se můžete zúčastnit některé z mnoha studiových hodin pod vedením zkušených (a nezřídka různými cenami ověnčených) trenérů. A „cvrkot" kolem recepce a v šatnách ukazuje, že zájem je veliký (40 000 návštěvníků měsíčně). Je libo tanec? Vybrat si můžete právě velmi populární zumbu, která kombinuje latinsko-americkou, fitness a mezinárodní hudbu za účelem spalování tuků a formování postavy, případně salsu, irské tance nebo street dance (kombinace hip-hopu, rapu, R'n'B, funky a house music). Dáváte-li přednost „klasickému" aerobiku zaměřenému na spalování energie, i tady vzniklo mnoho variací: třeba dance aerobic (aerobik s prvky tance v dynamické sestavě), step-class (spalování tuků obohacené o posilování na schůdku), kick-box aerobic (aerobik inspirovaný údery a kopy z kick-boxu) nebo aqua aerobic (aerobik v bazénu). Stále k dispozici je tradiční posilovna, náročný klient ale může dát přednost Power Plate (přístroji s vibrující plošinou), TRX (systému speciálních závěsů) nebo bosu (záludné polokouli, na které se snažíte udržet rovnováhu a současně švihat aerobik).

Oblíbené a z pohledu hubnutí a formování postavy velmi účinné jsou intervalové tréninky, které kombinují aerobní aktivity (běh na místě, poskoky) s posilováním v sérii dynamických sestav (názvy jsou různé, např. body shape). Pokud stále ještě popadáte dech, můžete se vrhnout na fitness adaptace bojových sportů, které nejčastěji vycházejí z boxu a kick-boxu ( ty tam jsou doby, kdy se stres a vztek odplavoval muchláním kancelářského papíru). Pro cyklistické nadšence, kteří se nepotřebují kochat krajinou, je určen spinning, hodina tvrdé dřiny na kole přišroubovaném k podlaze v temné místnosti. Prudké kopce střídají rovinky podle efektivního algoritmu za doprovodu řízné hudby dle vkusu instruktora.

Jste-li introverti, nezoufejte. I pro vás jsou přichystány lahůdky. Původně indická jóga se stala žádanou západní komoditou a jako taková se adaptovala na pestré potřeby klientů. Power jóga dodává klasickým ásánám dynamiku a sílu, hatha jóga pracuje s dechem a vinyása jóga je její dynamičtější alternativou. Dynamic jóga kombinuje další dva směry jógy (orientaci na dech a dynamiku s přesností). Dřinu mnoha mikropohybů a zatnutého svalstva reprezentuje pilates, cvičení světových celebrit, které posiluje hluboké svaly a rýsuje tělo dle antických parametrů (existují i speciální stoly pro cvičení pliates dotahující tuto aktivitu k dokonalosti).

Pro pohybové labužníky je určen New York City Ballet Workout, lekce vycházející z principů klasického baletu zaměřená na práci hlubokých svalů trupu a na držení těla. Opustíme-li hranice Holmes Place, existuje, kromě mnoha dalších, ještě třeba kangaerobic (klokaní aerobik na skákacích botách), drsný slamball (kombinace basketbalu a ragby) nebo parkour, umění překonávat překážky, zejména městské, pomocí skoků, lezení nebo běhu vycházející z principů bojových umění (čistá mysl a automatické využití toho nejlepšího pohybu pro danou chvíli). Máte-li rádi relax s přáteli v městských parcích, nejspíš sáhnete po oblíbené kratochvíli jménem frisbee (létající talíř) nebo si vyzkoušíte chůzi po laně.

Soumrak běhu?

Někteří odborníci předpovídají, že sporty jako běh, lehká atletika, stolní tenis nebo dokonce lyžování čeká útlum a převládnou adrenalinové sporty jako automobilismus, různé druhy létání, seskoky padákem, extrémní disciplíny (triatlon, maraton, hlubinné potápění, přežití v přírodě) nebo druhy sportu spjaté s přírodou (golf, jachting, cyklistika, jízda na koni). Lidé dnes zkrátka hledají hlavně zábavu, dobrodružství a nové zážitky. Průzkumy u nás nicméně ukazují, že Češi, kteří sportují, dávají přednost tradičním sportům. Nejpopulárnější je plavání (často nebo občas si zaplave 63 % Čechů), pěší turistika (50 % Čechů), cyklistika (také zhruba polovina) a fotbal (25 %).

Jak to bude dál?

Podle odborníků budou stále existovat lidé, kteří sport zkrátka milují a potřebují. Motivaci lenochů mezi námi nahrává i rozvoj technologií. Miliony lidí se už například nadchly pro herní konzoli Wii a její vylepšenou verzi Wii Fit od firmy Nintendo. Technologie chytře využívá stále ještě nejoblíbenějšího parťáka dnešního člověka, televizi. Pomocí konzole můžete s televizí boxovat, hrát tenis nebo golf, Wii Fit zase dohlíží na to, zda správně cvičíte jógu nebo aerobik a také zda nešvindlujete s časem. Je zajímavé a pozitivní, že Wii propadli i milovníci počítačových her, kteří dosud hýbali maximálně palci u rukou.
Abychom ale zůstali nohama na zemi, stále jsou mezi námi skupiny dětí a dospělých (a zřejmě jich je převaha), kteří se nehýbou a jsou tak ohroženi obezitou, cukrovkou a infarkty. Na ně bude muset upřít svou pozornost stát a přijít konečně s koncepcí, která tyto jedince zvedne z pohovky.

Zdroj: Nové sporty proti nudě, Karolína Vránková, Respekt 38/2008

Použité odborné pojmy