Co jíst, máte-li dnu a vysoký cholesterol

20.12.2010

V současnosti je přes 50 % všech úmrtí v České republice způsobeno srdečně-cévními onemocněními (především infarkty myokardu). Základem prevence těchto onemocnění jsou vždy dietní opatření s cílem snížit v krvi koncentraci nebezpečných tuků, především cholesterolu. Zásadní je omezení živočišných tuků v dietě a jejich nahrazení tuky rostlinnými. Řada jídel je považována za nevhodná, řada jídel je naopak doporučována.

Ohromnou výhodu dietních opatření je, že na rozdíl od ostatních léčebných postupů nemají téměř žádné nežádoucí účinky. Určitou výjimkou jsou pacienti s vysokou krevní koncentrací kyseliny močové, která za určitých okolností může způsobit záchvatovitý a velice bolestivý otok některého kloubu, nejčastěji palce u nohy. Toto onemocnění nazýváme dna. Pacienti ohrožení dnou jsou často současně obézní, mají cukrovku a mají i vysokou hladinou nebezpečných krevních tuků, především cholesterolu; jsou tedy významně ohroženi srdečně-cévním příhodami. U těchto pacientů je třeba dietní opatření cílená na snížení cholesterolu v krvi vysvětlit podrobněji, neboť obecné doporučení diety zaměřené pouze na snížení nebezpečných krevních tuků by mohlo způsobit záchvat dny.

Dieta u pacientů ohrožených dnavým záchvatem se řídí pravidly kombinace diabetické diety v redukční úpravě s omezením purinů, živočišných tuků a cholesterolu. V těchto případech je vždy potřeba konzultovat optimální formu diety, výběr potravin a následnou úpravu jídelníčku s nutriční terapeutkou.
Strava má být střídmá, biologicky vyvážená, ve vhodném poměru živin s přiměřenou energetickou hodnotou. Rozložení stravy se doporučuje v cca 3-4hodinových intervalech, se zamezením hladovění nebo nadměrného přejídání. Součástí každého hlavního jídla by měla být zelenina (s výjimkou luštěnin, špenátu atd. - viz tabulka) a ovoce v celkovém množství cca 500 - 600 g denně.

Velký důraz je kladen také na dostatečný příjem tekutin! Aby se kyselina močová mohla z těla dobře vylučovat je třeba množství tekutin 2-3 l rozložit v průběhu do celého dne. Vhodné nápoje: stolní vody, čaje, ovocné šťávy, alkalické minerální vody.
Alkoholické nápoje jsou nevhodné, zejména destiláty a pravidelná konzumace piva. Možný je příjem menšího množství vína/vinného střiku (1dcl denně).

V akutním stavu (klasický dnavý záchvat) je třeba přísně omezit puriny v jídelníčku, vyloučit pikantní, kořeněné pokrmy, a volit výběr potravin s velmi nízkým nebo žádným obsahem purinových látek. V tomto období jsou vhodná lehká zeleninová jídla (opět s výjimkou luštěnin, špenátu atd.), netučné mléčné výrobky a důsledné dodržení pitného režimu.

Potraviny s vysokým obsahem purinů
(Zvýrazněny jsou potraviny, které jsou často doporučovány jako vhodné k prevenci srdečně-cévních onemocnění, ale současně jsou nevhodné u pacientů s dnou).

RYBY A RYBÍ VÝROBKY:
Ryby, rybí konzervy, nakládané ryby, olejovky, sardelová pasta, očka, slanečky, jikry, kaviár.
MASO A MASNÉ VÝROBKY:
Kuřecí maso, krůtí maso, králičí maso, masa mladých zvířat (telecí, jehněčí), nakládaná masa, uzeniny, slanina.
VNITŘNOSTI:
Brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, jazyk, slezina, kostní morek, krev, játrové paštiky, jaternice, jaternicové polévky, masové koncentráty.
OSTATNÍ:
Čočka, hrách, fazole, špenát, reveň, červená řepa, čokoláda, kakaový prášek, droždí, fíky, kořeněné, kořeněné, zrající a plísňové sýry.
KOŘENÍCÍ SMĚSI A KONCENTRÁTY:
Silné masové vývary - masové bujóny, Maggi, sojová omáčka, chilli a kari koření, grilovaní koření, pikantní omáčky a dresinky.

I PRO PACIENTY S DNOU OBECNĚ PLATÍ, ŽE:
• množství tuku v dietě má představovat 25-35 energetických procent
• nasycené mastné kyseliny (především živočišné tuky) mají tvořit méně než 1/3 z tohoto množství
• udržování normální tělesné hmotnosti je požadavek pro celý život
• nezbytná je dostatečná pohybová aktivita

Obsah purinů v některých potravinách:  Tabulka potravin

 

 

Použité odborné pojmy