Co je to údaj GDA a jak jej využít při dietě?

03.11.2010

GDA je dobrovolné nutriční označení na etiketě výrobku a znamená doporučené denní množství (Guideline Daily Amounts). Umožňuje zákazníkovi sledovat aktuální rozložení příjmu energie a jednotlivých živin v průběhu dne.

Značení GDA uvedla na evropský trh v roce 2006 Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu EU (ve zkratce CIAA). Tuto iniciativu v České republice zastřešuje Potravinářská komora ČR a jejím cílem je, aby informace na obalech potravin byly po celé Evropě uváděny v jednotné a vzájemně porovnatelné podobě.

Jistě jste se s touto na pohled výraznou tabulkou na řadě výrobků v Česku již setkali. Výhodou značení GDA je, že nabízí poměrně složité informace v jednoduché a praktické podobě a těm z vás, kterým není denní příjem kalorií a živin lhostejný, nebo jej musíte sledovat ze zdravotních důvodů, poskytuje rychlou charakteristiku výrobku. 

Podle loňského sociologického průzkumu, který si zadala Státní zemědělská a potravinářská inspekce, vyplynulo, že o složení výrobku se zajímá pouhých 27 % Čechů. 56 % obaly nečte, protože je to nezajímá nebo jsou pro ně obaly nečitelné. Údaje GDA, které jsou graficky výraznější a poskytují srozumitelné informace, by snad mohly přinést do budoucna změnu.

Co z GDA vyčtete?

GDA poskytuje informace o obsahu energie a živin (cukrů, tuků, nasycených mastných kyselin, soli, dále např. vlákniny, vitamínů nebo bílkovin) v jedné porci a o jeho podílu na doporučeném denním příjmu. Doporučené denní množství je přepočteno na procenta, což je dobře představitelná a počitatelná informace (po snědení porce mléčné čokolády tak třeba víte, že jste právě pozřeli např. 40 % doporučeného denního příjmu tuku a druhé porci čokolády tak můžete snáze odolat). Je třeba dodat, že doporučené denní množství se týká dospělých osob a jeho výpočet vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Eurodiet z roku 1998.

Značení GDA již zavedly velké české a nadnárodní firmy a toto značení je na vzestupu, začínají se přidávat střední a malé firmy.

Seznam výrobků se značením GDA je dostupný na www.gda.cz nebo www.nutricnibublina.cz ve složce "Výrobky se značením GDA", další informace jsou pak ve složce "Brožura GDA".

Pokud chcete údaje GDA znát i o výrobcích, které toto značení nemají, můžete využít tzv. kalkulátor GDA, dostupný na výše uvedeném webu.

Podle: Florence, časopis moderního ošetřovatelství 11/2010, příloha Akcent,, Informační kanál VZP, str. 4.

 

 

 

Použité odborné pojmy