Pití slazených nápojů zvyšuje riziko vzniku cukrovky a metabolického syndromu

01.11.2010

Konzumace cukrem slazených nápojů, kam zahrnujeme tzv. soft-drinky, ovocné nápoje, ledové čaje, vitamínové a energetické drinky, celosvětově stoupá. Je již známo, že tyto nápoje vedou k vzestupu hmotnosti a obezitě. Nyní vědci spočítali také riziko cukrovky a metabolického syndromu, které při pití sladkých nápojů vzniká.

Výsledky rozsáhlé práce byly aktuálně publikovány v prestižním odborném časopise Diabetes Care. Vědci prozkoumali celkem 11 klinických studií zabývajících se vlivem sladkých nápojů na riziko vzniku metabolických chorob (cukrovky a metabolického syndromu) a statistickým zpracováním všech výsledků zjistili, že osoby, které pily nejvíce slazených nápojů (1 - 2 denně), měly o 26 % vyšší riziko rozvoje diabetu (cukrovky) 2. typu a o 20 % vyšší riziko rozvoje metabolického syndromu než osoby, které pily slazené nápoje jen málo (žádný nebo jeden a méně měsíčně). 

Co z toho vyplývá? Znovu je zdůrazněna jedna z hlavních zásad dietní léčby a prevence metabolických a srdečních onemocnění, která zní: Nepij své kalorie. Jednoznačnou přednost bychom měli dát neslazeným tekutinám (voda, zeleninové šťávy, neslazené nápoje).

Metabolický syndrom: soubor onemocnění souvisejících s nadváhou, zejména pak u těch pacientů, kde můžeme pozorovat zvýšené ukládání tuku v dutině břišní. Tato onemocnění se neobjevují najednou, ale v průběhu řady let, většinou tak, jak konkrétní pacient postupně přibývá na hmotnosti. Metabolický syndrom často začíná již v relativně nízkém věku mírným navýšením některých laboratorních hodnot (jako jsou triacylglyceroly, kyselina močová, glukóza v krvi) a pokud člověk nárůst hmotnosti nezastaví, pokračuje posléze projevy řady takzvaných civilizačních nemocí. Těmi jsou především vysoký krevní tlak, diabetes mellitus (cukrovka) 2. typu a ischemická choroba srdeční, které se většinou objevují počínaje pátou dekádou života.

 

Použité odborné pojmy