Pitím vody k hubnutí

26.08.2010

Nové klinické studie ukazují, že vědci objevili \"kouzelný nápoj\" vedoucí k hubnutí. Tento nápoj nemá nežádoucí účinky a nestojí téměř nic. Ano, podle vědců je to obyčejná voda. Na 240. setkání Americké chemické společnosti (ACS) se hovořilo o tom, že pouhé dvě dvoudecové sklenice vody vypité před jídlem vedly v experimentech k hubnutí.

Prezentace výsledků první randomizované (s náhodně vybranými pokusnými osobami - pozn. red.) kontrolované studie prokazují, že zvýšená spotřeba vody je účinná hubnoucí strategie, jak řekla Brenda Davy, hlavní autorka studie. "Objevili jsme v dřívějších studiích, že lidé ve středním věku a starší lidé, kteří pili dva šálky vody těsně před jídlem, snědli o 75 až 90 kalorií méně. V naší studii jsme pak zjistili, že v průběhu 12 týdnů lidé, kteří pijí vodu před jídlem třikrát denně, zhubli asi o 2,5 kg více než lidé, kteří nezvýšili svůj příjem vody".
Podle vědců by lidé měli pít více vody a méně sladkých vysokokalorických nápojů. Je to jednoduchý způsob, jak usnadnit proces hubnutí. Podle Davy bylo z každodenních zkušeností zřejmé, že příjem vody před jídlem snižuje množství snědeného jídla a tedy i kalorií, ale až donedávna chyběly seriózní vědecké důkazy. Výše zmíněná randomizovaná klinická studie však znamená průlom v informacích. Do studie bylo zahrnuto 48 dospělých ve věku 55 až 75 let, rozdělených do dvou skupin. Jedna skupina vypila 2 šálky vody před jídlem a druhá ne. Obě skupiny během experimentu jedly nízkokalorickou dietu. V průběhu 12 týdnů pijáci vody zhubli asi 7,5 kg, zatímco ti, co vodu nepili, zhubli asi 5,5 kg.

Davy řekla, že voda může být tak efektivní jednoduše proto, že zaplní žaludek a má nulové kalorie. Lidé se cítí plnější a tudíž jedí méně. Nicméně varovala před pitím nápojů slazených cukrem a kalorickým ovocným cukrem (fruktózou).
Davy také poznamenala, že nikdo neví přesně, kolik vody by lidé měli denně vypít. Institut medicíny, úřad Národní akademie, který radí spolkové vládě v oblasti vědy, říká, že většina zdravých lidí může následovat svou žízeň jako rádce v tom, kolik vody vypít. Obecná doporučení pro ženy zní asi 9 šálků tekutin každý den (cca 1,8 litru), včetně vody, a pro muže asi 13 šálků tekutin (cca 2,5 litru).

V závěru bychom měli poznamenat, že všeho moc škodí, i vody - jsou popsány vzácné, ale vážné případy "otravy" vodou po vypití nepřiměřeně velkého množství tekutin.

Zdroj: www.sciencedaily.com (Drink Water to Curb Weight Gain? Clinical Trial Confirms Effectiveness of Simple Appetite Control Method).

 

Použité odborné pojmy