Lze přestat kouřit a nepřibrat?

04.08.2010

Zvýšení hmotnosti po zanechání kouření je ze zkušenosti dobře známé. Na nárůstu tělesné hmotnosti se kromě zvýšeného příjmu energie podílí i výpadek akutních (okamžitých) i chronických (dlouhodobých) účinků nikotinu, případně jiných látek, vnikajících do těla s cigaretovým kouřem. Zvýšení příjmu energie po zanechání kouření spolu s poklesem výdeje energie může vést k váhovému přírůstku až 0,45 kg týdně. Bývá to v průměru 3-4 kg během prvního roku bez cigaret, ale dále už se obvykle hmotnost nezvyšuje. I tomuto malému přírůstku však lze cíleně zabránit.
Obecně je důvod zvyšování hmotnosti exkuřáků dvojí: jednak mechanický (jídlo místo cigaret), a pak také vliv samotného nikotinu, který zpomaluje vyprazdňování žaludku (po cigaretě jídlo v žaludku zůstává déle a pocit hladu přichází později). Nikotin navíc působí i na mozek - zvýšená chuť k jídlu patří mezi abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu.
Kuřáci mají nižší body mass index (BMI) než nekuřáci; přitom přijímají významně více energie, celkového tuku, nasycených tuků, cholesterolu a alkoholu.
Náhradní léčba nikotinem je u nás dostupná ve formě náplastí, žvýkaček, inhalátorů nebo tablet. Při potlačování pocitu hladu jsou vhodné zejména orální formy (žvýkačka, inhalátor nebo tableta), protože jejich účinek je na rozdíl od náplasti okamžitý - během několika vteřin se nikotin vstřebaný sliznicí dostane do mozku.
Další podporou je léčba závislosti na tabáku ve specializovaných centrech léčby závislosti na tabáku. Taková centra nyní vznikají např. v rámci projektu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Informace je možné získat i na telefonní Lince pro odvykání kouření 844 600 500 (v pracovní dny 12-20h, za místní hovorné z celé ČR). 

 

Použité odborné pojmy