Dieta ke snížení hladin tuků v krvi

19.08.2010

Vysoká hladina tuků v krvi představuje nebezpečí pro vaše srdce a cévy. Cestu, jak hladinu tuků v krvi snižovat, představuje dieta, která je především racionální zdravou stravou - a tu bychom měli konzumovat všichni. Přinášíme vám přehled běžných potravin rozdělených na doporučené, na přijatelné v omezeném množství a na nevhodné (upraveno podle Evropské společnosti pro aterosklerózu).

Druh potraviny

Doporučeno Lze v omezeném množství Nevhodné
Ovoce, zelenina, luštěniny Veškerá čerstvá i mražená zelenina, velmi vhodné jsou luštěniny: fazole, čočka, hrách, kukuřice, brambory vařené nebo pečené ve slupce, veškeré čerstvé nebo sušené ovoce, konzervované ovoce bez cukru. Restované brambory nebo hranolky připravované na doporučovaných olejích (viz položka Tuky nebo viz článek Jak je to s tuky aneb co si namazat na chleba?). Restované brambory nebo smažené bramborové hranolky, chipsy, zelenina smažená na nevhodných tucích a olejích neznámého složení, solené zeleninové konzervy, kandované ovoce.
Pečivo a obiloviny Celozrnný (tmavý) chléb, ovesné vločky, müsli výrobky, vlákninové křupky, ovesná kaše, nízkovaječné nebo nevaječné  těstoviny, křehký chléb, rýže, celozrnné výrobky, dalamánky, pečivo z tmavé mouky (ne obarvené karamelem). Netučné pečivo a moučníky připravované z doporučených rostlinných tuků. Tučné pečivo, loupáčky, briošky, smažené koblihy.
Dezerty Želé, ovocná vodová zmrzlina, pudinky z odtučněného mléka, ovocné saláty.   Smetanové zmrzliny, pudinky, dezerty a omáčky s použitím másla nebo smetany.
Cukrářské výrobky     Hotové cukrářské výrobky, koláče, dorty, čokoláda, cukrovinky, kokosové tyčinky, máslové krémy.
Ořechy Vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, pečené kaštany. Burské oříšky, pistáciové oříšky. Kokosové ořechy, solené oříšky.
Nápoje Čaj, překapávaná nebo instantní káva, voda, nízkokalorické nealkoholické nápoje. Alkohol (pivo, víno), nízkotučné čokoládové nápoje. Čokoládové nápoje, irská káva, turecká káva, destiláty.
Dresinky a koření Koření všeho druhu, jogurtové dresinky. Nízkotučné dresinky. Majonézy.
Tuky Celkovou spotřebu tuků snížit. 1. Nenasycené rostlinné oleje - slunečnicový, kukuřičný, sojový 2. Monosaturované oleje - olivový, řepkový 3. Margaríny odvozené z těchto olejů. Máslo, sádlo, lůj, vypečený tuk, palmový olej, kokosový olej, ztužené margaríny, hydrogenované tuky.
Ryby Všechny ryby grilované, vařené v páře, uzené. Odstranit tučnou kůži. Vhodné jsou zejména treska, filé, okoun, štika, pstruh. Ryby smažené v doporučovaném oleji (viz položka Tuky nebo viz článek Jak je to s tuky aneb co si namazat na chleba?). Jikry a mlíčí, ryby smažené v nevhodném oleji nebo tuku.
Maso Krůta, kuře, telecí, králík, zvěřina, mladé jehněčí. Zcela libové hovězí, libová šunka, moravské uzené, skopové bez loje (1-2× týdně), drůbeží uzeniny. Kachna, husa, tučné vepřové, vnitřnosti, viditelný tuk na mase a uzeninách, párky, salámy, mletá masa, paštiky, kůže z drůbeže.
Polévky Netučný vývar, zeleninové polévky.   Tučné polévky, polévky zahušťované jíškou nebo smetanou.
Mléčné výrobky Netučné podmáslí, acidofilní mléko, kefír, biokys, netučný tvaroh, sýry s velmi nízkým obsahem tuku (do 20 % tuku v sušině), jogurt s nízkým obsahem tuku (do 1,5 %), vaječný bílek. Polotučné mléko do 2 % tuku, sýry se sníženým obsahem tuku (do 30 % tuku v sušině), 2 celá vejce za týden pouze k přípravě pokrmů- Plnotučné mléko, sušené a kondenzované mléko, smetana, šlehačka, smetanové jogurty, sýry s vyšším obsahem tuku (nad 40 % tuku v sušině).
 

Použité odborné pojmy