Syndromem obecně rozumíme skupinu příznaků, které jsou typické pro danou nemoc. V případě metabolického syndromu se jedná o soubor poruch v metabolismu krevních tuků (patří sem snížená hladina „hodného" neboli HDL cholesterolu a zároveň vysoká hladina tzv. triglyceridů - tuků, které se zvyšují při vysokém příjmu alkoholu nebo u vysokého příjmu tuků potravou). Dalším příznakem metabolického syndromu je porucha metabolismu cukrů a s tím následně související rozvoj cukrovky 2. typu. Mezi další choroby, které jsou řazeny do metabolického syndromu (MS), patří např. i vysoký krevní tlak.
Věk nemocného: výskyt MS stoupá s narůstajícím věkem a hmotností, u obou pohlaví. MS má 25 - 30 % osob v populaci.
Příznaky: zpočátku se metabolický syndrom projevuje „pouze" laboratorně (zvýšenými hodnotami krevních tuků a cukru), vysokým krevním tlakem nebo abdominální obezitou (obezitou v oblasti břicha). Později v případě rozvoje komplikací metabolického syndromu to mohou být např. bolest na hrudi v důsledku rozvoje aterosklerózy věnčitých tepen srdce, nebo nadměrný příjem tekutin a nadměrné močení v důsledku rozvoje cukrovky.
Příčiny: kouření, nedostatek pohybu, nezdravá strava, obezita.
Diagnóza: diagnózu metabolického syndromu znamená splnění alespoň tří z následujících kritérií:
• Krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg
• Koncentrace triglyceridů v krvi nad 1,7 mmol/l
• Snížení HDL („hodného") cholesterolu u mužů pod 1 mmol/l a u žen pod 1,3 mmol/l
• Zvýšení ranní glykémie (krevního cukru) nad 7 mmol/l - diagnóza cukrovky, nebo ranní glykémie mezi 5,6-6,9 mmol/l - tzv. vyšší ranní glykémie, nebo glykémie během dne vyšší než 7,8 mmol/l ale nižší než 11,1 mmol/l - tzv. porucha glukózové tolerance
• Obvod pasu u mužů nad 94 cm, u žen nad 80 cm
Léčení: spočívá v prvé řadě ve změně životního stylu (zanechání kouření, zdravá strava a snížení nadměrného příjmu energie u obézních, pravidelný pohyb). Pokud tato opatření nebudou stačit, nastupuje farmakologická léčba: antihypertenziva (léky proti vysokému tlaku), hypolipidemika (léky na úpravu koncentrací krevních tuků) nebo antidiabetická léčba (perorální-ústní antidibetika ev. inzulín)
Na koho se obrátit: na praktického (obvodního) lékaře, který provede základní vyšetření krve, změří vám obvod pasu a stanoví vaše srdečně-cévní (kardiovaskulární) riziko.
Jste obézní? Rozhodující pro tuto odpověď budou vaše výška a hmotnost (body mass index, BMI) a obvod pasu.
Pro zjednodušení klasifikace zvýšené tělesné hmotnosti byl vytvořen parametr BMI: BMI (body mass index) = hmotnost (kg)/ výška2 (uvedená v m)
Příklad: vážím 80 kg a měřím 175 cm = 1,75 m: 80/1,75 x 1,75, 80/3,06 = 26,14 BMI
Za obézního je podle této definice považován každý člověk s BMI nad 30.
Obvod pasu se projevil jako velmi důležitý parametr, který ukazuje stupeň ohrožení člověka nadváhou či obezitou. Tento parametr zohledňuje skutečnost, že škodlivější je především tuk uložený v dutině břišní.
Riziko metabolického syndromu dle obvodu pasu:
Obvod pasu Zvýšené riziko Vysoké riziko
Ženy nad 80 cm nad 88 cm
Muži nad 94 cm nad 102 cm
Obrázek: Jak správně měřit pas? (zdroj: http://institut.metabolickysyndrom-klub.cz)
Další zdroje informací o MS:
www.metabolickysyndrom-klub.cz
www.obezita.cz
www.diacentrum.cz