Osm klíčových symptomů srdečního selhání:
Dušnost
Srdeční selhání může způsobit, že se tekutiny hromadí v plicích. To vede k pocitu dušnosti při každodenních aktivitách, jako je běžná chůze nebo chůze do schodů.
Únava
Srdeční selhání znamená, že v těle obíhá méně okysličené krve. Abyste měli dost energie, vaše svaly a tkáně potřebují kyslík. Kvůli jeho nedostatku se lidé se srdečním selháním velmi snadno unaví.
Ztráta chuti k jídlu
Nahromadění tekutiny v oblasti břicha může mít vliv na vaše trávení. Může způsobit ztrátu chuti k jídlu nebo vést k pocitu nevolnosti při jídle.
Bušení srdce
Srdce někdy zrychlí frekvenci svých úderů, aby kompenzovalo svoji sníženou schopnost pumpovat krev do celého těla.
Dušnost vleže
Poloha vleže ve vás může vyvolat větší dušnost, takže potřebujete spát vsedě nebo s mnoha polštáři pod hlavou.
Otoky kotníků, nohou a břicha
Můžete si všimnout, že je vám oblečení nebo boty těsnější než dříve, protože se vám tekutiny hromadí v nohách, kotnících či v oblasti břicha, kde způsobují otoky.
Náhlý vzestup hmotnosti
Zhoršující se srdeční selhání může vést ke zvýšení hmotnosti o více než dva kilogramy během jednoho týdne. To proto, že se ve vašem těle hromadí tekutiny.
Frekvence močení
Snížené prokrvení ledvin způsobuje, že nepotřebujete močit tak často jako obvykle. Pokud naopak užíváte diuretika (léky na odvodnění), může být frekvence močení vyšší, protože dochází k odvádění přebytečné tekutiny z vašeho těla.
Dotazník pro kontrolu příznaků srdečního selhání
Chcete se dozvědět více o příznacích srdečního selhání a o tom, jak je můžete kontrolovat? Podívejte se na on-line aplikaci, kterou vytvořila společnost Novartis ve spolupráci s pacienty a s lékaři.
Dotazník pro kontrolu příznaků zahrnuje hlavní projevy srdečního selhání a je navržen tak, aby vám pomohl vyhodnotit jejich závažnost. Může sloužit jako základ pro konzultaci s vaším lékařem.
Dotazník neurčuje diagnózu srdečního selhání a nenahrazuje lékařskou pomoc.
Zkontrolujte své příznaky - ZDE