Bolest není vždy vidět! Více než 55 tisíc Čechů trpí střevními záněty

23.05.2019

IBD (z ang. Inflammatory Bowel Diseases), tedy Crohnova choroba i ulcerózní kolitida, jsou chronická onemocnění, která postihují zažívací trakt. V současné době není známá přesná příčina vzniku IBD
a onemocnění nelze zcela vyléčit. Na celém světě těmito chorobami trpí přes 10 milionů pacientů. 
Přesto se o nemocech příliš nemluví, pacienti se stydí a se svými problémy se nesvěřují často ani odborníkům.

 

 „Mnoho lidí své problémy tají a i přes úporné průjmy a křeče nevyhledají lékařskou pomoc. V dnešní době přitom máme několik druhů léčiv, která pacientům mohou ulevit, a to včetně účinné biologické léčby,“ říká doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. „Bohužel našimi pacienty jsou z velké části mladí lidé okolo 30 let a rok od roku se počet nových pacientů zvyšuje, rozhodně bych tedy v případě dlouhotrvajících problémů, které se týkají zažívání, s návštěvou gastroenterologa či praktického lékaře neotálel,“ dodává.

Jedním z typických příznaků chronických střevních zánětů je neodkladná potřeba návštěvy toalety. Symbolem osvětové kampaně Bolest není vidět, kterou na konci května pořádá v Praze organizace Pacienti IBD, je proto toaletní papír ve fialové barvě, která je barvou tohoto onemocnění. Na tento speciální toaletní papír společně s informacemi o nemocech mohou narazit návštěvníci ve čtyřech pražských podnicích (Bistro 8, Kavárna Pražírna, Cafedu a Smíchovské Vidličky a nože), které se staly partnery akce. Papír se také objeví v pražských ulicích v průběhu týdne. Zároveň se ve fialové barvě kampaně ve dnech 24. a 25. května rozsvítí i Tančící dům a ve dnech 24. až 26. května pak budova Ministerstva zdravotnictví ČR a upozorní tak veřejnost na probíhající kampaň. Akce vyvrcholí sobotní plavbou po Vltavě, na které se kromě českých pacientů sejde i stovka zástupců pacientských organizací zaměřených na IBD z celého světa. Záštitu nad akcí převzal ministr zdravotnictví Vojtěch.

Organizace Pacienti IBD pomáhá nemocným a jejich rodinám již od roku 2008. „Lidé trpící IBD při vhodné léčbě často žijí kvalitním životem a to, že nemocí trpí, nemusí okolí vůbec na první pohled poznat. I tak jsou ale situace, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné. Najít ve městě veřejné toalety je mnohdy problém. Proto jsme přišli s projekty WC karta a WC kompas, které pomáhají s rychlejším zpřístupněním veřejné i neveřejné toalety,“ říká předsedkyně spolku Pacienti IBD PhDr. Martina Pfeiferová.

Více informací naleznete na stránkách projektu www.cojeibd.cz či stránkách pacientského spolku www.crohn.cz

 

 

 

 

Do projektu se zapojily následující podniky:

Bistro 8,Veverkova 8, Praha 7 | www.bistro8.cz 

Kavárna Pražírna, Lublaňská 676/50, Praha 2 | www.kavarnaprazirna.cz 

Cafedu, Škrétova 490/12, Praha 2 | www.cafedu.cz

Smíchovské Vidličky a nože, Vodní 11, Praha 5 | www.smichovskevidlicky.cz 

 

Děkujeme Pražské správě nemovitostí a Galerii Tančící dům za nasvícení Tančícího domu
a také Ministerstvu zdravotnictví ČR, které se připojilo nasvícením svého sídla.

 

 

Crohnova choroba

  • Může zasáhnout jakoukoliv část trávicího traktu.
  • Různorodé příznaky, nejčastěji únava, hubnutí, bolesti břicha, průjmy, zvýšené teploty, střevní neprůchodnost, podvýživa.
  • Nejčastěji je diagnostikována mezi 20–30 lety.7
  • V Evropě přibyde každoročně až 80 tisíc nový pacientů.4 

 

Ulcerózní kolitida

  • Zasahuje pouze tlusté střevo.
  • Typickým příznakem jsou úporné průjmy, a to s krví nebo jen s hlenem.
  • Nejčastěji je diagnostikována mezi 30–40 lety.7
  • V Evropě každoročně přibyde téměř 180 000 nových pacientů.4

 

 

 

WC kompas a WC karta

Online mapa veřejných toalet WC kompas umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a dalších mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy. Vkládat nové toalety a hodnotit ty, již jsou v mapě zaneseny, může úplně každý. Zdarma je možné stáhnout také aplikaci pro chytré telefony. (www.wckompas.cz)

WC karta obsahuje česko-anglické vysvětlení, že její držitel kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje akutně využít toaletu. Použít ji lze u mnoha partnerů, kteří se zavázali kartu akceptovat. Seznam všech míst, kde lze bezplatně využít toaletu je k dispozici na www.wckarta.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Osvětová kampaň vznikla za podpory společnosti Takeda Pharmaceuticals Czech Republic s.r.o.

Použité odborné pojmy