Video: Jak poskytnout masáž srdce

10.09.2018

S náhlým kolapsem člověka se může setkat každý z nás, a je to právě reakce zachránce, která rozhodne nejen o přežití pacienta, ale i o kvalitě jeho dalšího života. Při život ohrožujících stavech jde doslova o každou vteřinu, zachránce nemůže ztrácet čas váháním či hledáním správného postupu první pomoci. Měl by znát základní pravidla, jak nejlépe postupovat, aby postiženému pomohl a zároveň neohrozil další osoby, včetně sebe.

 

Široké veřejnosti mohou s osvojením základů první pomoci poradit například lékárníci v rámci kampaně Nebojte se zachránit život, která probíhá v září v lékárnách.

Ve spolupráci se společností Teva vzniklo i názorné video o první pomoci, které najdete ZDE.  První pomocí ve videu provází MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D., lékař se specializací anesteziologie-resuscitace a urgentní medicína, který je zároveň také odborným lektorem se zaměřením na poskytování neodkladné péče: „Podle zákona máte povinnost poskytnout první pomoc, pokud u toho nebude přímo ohrožen váš život. Poskytnout ji, a to včetně kardiopulmonální resuscitace, není příliš složité, zvláště pokud máte základní teoretické znalosti a ovládáte několik resuscitačních dovedností. Díky telefonicky asistované resuscitaci, kdy operátor/ka zdravotnické záchranné služby zachráncům radí, mohou dnes zachránit život i občané, kteří o poskytování první pomoci nevědí vůbec nic. Dle mého názoru by měla první pomoc patřit k základnímu vzdělání člověka, protože nikdy nevíme, kdy budeme i my sami potřebovat pomoc někoho jiného.“

 

Použité odborné pojmy