Menopauza a srdce

18.10.2017

Menopauza je určitým milníkem, po kterém se výskyt onemocnění srdce a cév aterosklerotického původu výrazně zvyšuje, nicméně aterosklerotický proces se začíná tiše, ale agresivně rozbíhat již v období přechodu. Přitom zabít, či zmrzačit je schopen více než polovinu z nás zcela bez varování, což platí zejména pro ženy. To je velmi špatná zpráva. Dobrou zprávou naopak je, že už to víme a víme také, co bychom s tím měli dělat. 

 

Každý rok v ČR zemře přibližně 25 000 žen na srdečně-cévní onemocnění. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí u nás i celosvětově. Ve většině případů se jedná o následky aterosklerotického procesu. Ten je nejčastěji způsoben škodlivými lipidovými částicemi v krvi, kouřením, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.  

Ke kouření a cukrovce jsou ženy citlivější než muži, nicméně mají určitý časový odklad.
Do menopauzy jsou chráněny ženskými pohlavními hormony, rizikovější skupinou jsou v tomto věku muži. Po menopauze však tato ochrana skončí a ženy začnou muže ve smutných statistikách velmi rychle dohánět. Vzhledem k tomu, že se ženy dožívají vyššího věku, ve vyšších věkových skupinách jsou již na vedoucím místě.  

Ženy dnes žijí oproti minulosti po menopauze mnohem déle, konkrétně o 2–3 desítky let (střední délka života je u žen 81,45 let). Mohlo by se tedy zdát, že mají dost času hned po menopauze vše napravit. Bohužel nemají, příroda rozhodla jinak. Menopauza je určitým milníkem, po kterém se výskyt kardiovaskulárních onemocnění aterosklerotického původu výrazně zvyšuje, nicméně aterosklerotický proces se začíná tiše, ale agresivně rozbíhat již v období přechodu. Přitom zabít, či zmrzačit je schopen více než polovinu z nás zcela
bez varování, což platí zejména pro ženy. To je velmi špatná zpráva. Dobrou zprávou naopak je, že už to víme a víme také, co bychom s tím měli dělat. 

Nedávno byl popsán příznivý vliv doposud převážně zavrhované hormonální substituční terapie na aterosklerotické změny, pokud byla nasazena do 5 let po menopauze – po více než 10 letech
to již ale nefungovalo. Hormonální terapie v přechodu do menopauzy či po ní je stále diskutována a bezesporu přináší některá rizika, i když ne tak rozsáhlá, jak se dříve předpokládalo. 

Naproti tomu není nutné příliš diskutovat o tom, že bychom neměli kouřit, měli mít
pod kontrolou váhu a obvod pasu, přiměřeně se hýbat a jíst vyváženou stravu bez obsahu většího množství rizikových živin. Právě ženy v přechodu bývají extrémně citlivé k těmto zdánlivě banálním opatřením, která mohou zásadně rozhodnout o jejich budoucnosti. 

Podle nedávného průzkumu STEM/MARK si ženy uvědomují (až ve 44 %), že při potížích spojených s menopauzou je na prvním místě úprava stravy a celkové životosprávy. Stále se ale obávají rakoviny prsu (40 %), fyzických příznaků spojených s menopauzou (40 %) nebo psychických obtíží (38 %) více než srdečně-cévních onemocnění (31 %), která dávají ženy v rizikovém věku až na 6. místo. S tím souvisí poměrně nízká znalost některých zásadních rizikových faktorů. Zatímco svůj krevní tlak zná 9 z 10 žen, jen 2/5 znají svou glykémii (hladinu cukru v krvi) a pouhá 1/3 hladinu cholesterolu v krvi.

Ženy v přechodu do menopauzy by se tedy jako první v naší populaci mohly a měly změnit z pasivních obětí aterosklerotického postižení na jeho aktivní odpůrkyně. Zásadním krokem k této změně je znalost rizikových faktorů včetně jejich hodnot a aktivní přístup k jejich zlepšení. 

 

RIZIKOVÝ FAKTOR

IDEÁLNÍ HODNOTA

JAK OVLIVNIT

Kouření

Nekouřit vůbec

Poradna pro kuřáky, případně pomoc v podobě nikotinových náplastí, léků, elektronických cigaret apod.

Obvod pasu

Méně než 80 cm

Pohybová aktivita pravidelně nejméně 3x týdně 30–45 minut, omezení sladkostí ve stravě. 

Body mass index 

váha/(výška v m)2

18-25 kg/m2

Krevní tlak

Méně než 140/90 mm Hg

Přiměřený přísun soli ideálně
pod 8 g za den, přiměřená tělesná váha, pohybová aktivita.

LDL 

(„zlý“ cholesterol)

Méně než 3,5 mmol/l, 

při již přítomném aterosklerotickém onemocnění (ischemická choroba srdeční) méně než 2 mmol/l

Úprava stravování s menším množstvím živočišných a větším množstvím rostlinných tuků
(resp. tuků s převahou nenasycených mastných kyselin), při již přítomném aterosklerotickém onemocnění
u většiny pacientů vhodné léky. 

Autor: doc. MUDr. Jan Piťha, CSc., Interní klinika 2. LF UK a FN Motol Praha, Laboratoř pro výzkum aterosklerózy, Centrum experimentální medicíny IKEM Praha

 

 

Použité odborné pojmy