Proti proudu rizikových faktorů srdečních infarktů

17.02.2016

Než nám lékaři změří krevní tlak a cholesterol, můžeme ještě kousek popojít proti proudu řeky a zjistit, proč máme vysoký zlý cholesterol, vyšší krevní tlak, příliš sladkou krev, nebo zda nemáme v sobě další rizikové faktory, které medicína teprve nyní odhaluje. Příčinou je nadměrný obvod pasu!

Kardiochirurg, kardiolog a preventivní kardiolog sedí u řeky a loví ryby. Náhle po proudu připlouvá tonoucí člověk. Všichni skočí do vody, vytáhnou ho a snaží se ho oživit. Za chvíli připlouvá další a za chvíli další a pak opět další. Chvíli se ti tři snaží vytahovat a křísit všechny tonoucí, pak však preventivní kardiolog odchází proti proudu řeky. Kardiochirurg a kardiolog na něj křičí: „Kam jdeš, potřebujeme pomoct tady!“ Preventivní kardiolog klidně odpovídá:“Tady je to k ničemu. Jdu se podívat, proč všichni padají do řeky, a zda by tomu nešlo zabránit“. 

Tato poněkud morbidní historka poměrně přesně vystihuje podstatu prevence srdečně cévních onemocnění. Jenom už nepotřebujeme zjistit, proč se polovina naší populace stále v těchto onemocněních topí. Už dost dlouho víme, že to je kouření, vysoký LDL cholesterol, vysoký krevní tlak a cukrovka (diabetes mellitus). Zbývá zdánlivě drobnost, tedy zařídit, aby lidé už do té řeky srdečních infarktů tolik nepadali; případně, aby hned neutonuli.

To se už tak úplně nedaří a přes všechny výdobytky moderní medicíny zřejmě vstali noví bojovníci, tedy další a skrytější rizikové faktory. Než nám lékaři změří krevní tlak a cholesterol, můžeme ještě kousek popojít proti proudu řeky a zjistit, proč máme vysoký zlý cholesterol, vyšší krevní tlak, příliš sladkou krev, nebo zda nemám v sobě další rizikové faktory, které medicína teprve nyní odhaluje.

K prvnímu určení rizika přímo od pramene si nemusíme ani kupovat či kalibrovat váhu ani si nechat měřit baterie laboratorních testů. Postačí nám obyčejný plátěný krejčovský metr, kterým si změříme obvod pasu a kterým zjistíme poměrně spolehlivě množství tuku v centru našich těl.

Jak jsme již opakovaně psali, i přes všechny nové léčebné metody moderní medicíny, právě příliš široký pas zůstává hlavní hrozbou srdečního infarktu či mozkové mrtvice a vede k první skluzavce do řeky. Anglosasové těmto faktorům říkají tajemně „proxy“, jde v zásadě o určité šedé eminence rizikových faktorů, skrytých, ale postrkujících dopředu většinu dalších. Lidé s vyšším obvodem pasu mají skutečně téměř vždy vyšší cholesterol a další škodlivé tuky v krvi, vyšší krevní tlak a jsou i ve vyšším riziku vzniku cukrovky. Pro tuto hrozbu známe i konkrétní nebezpečná čísla.  Jsme-li muži, měli bychom mít kolem pasu méně než 102 cm, ideálně méně než 94 cm. Ještě přísnější kritéria platí pro ženy, které by v pase měly měřit méně než 88 cm a zcela ideálně méně než 80 cm. Na tyto parametry má vliv především dostatečná pohybová aktivita a omezení jednoduchých/přidaných cukrů ve stravě. To jsou první kroky směrem od kluzkého břehu zmíněné řeky.

Použité odborné pojmy