Česko dýchej: Nechte si teď na stáncích vyšetřit plíce!

18.11.2014

Hledám kuřáka, staršího 40 let, s vleklým kašlem a neustále se horšící dušností. Zn. Navždy spolu…Takto by nejspíš vypadal inzerát, který by si podala chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Tato zákeřná choroba ročně v České republice zabije 2500 lidí a celkem jí v tuzemsku trpí kolem 800 000 pacientů, spíše mužů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se CHOPN po roce 2020 dostane v celkové úmrtnosti už na 3. místo mezi všemi nemocemi.

Česko dýchej, nabádají plicní lékaři

Na záludnou plicní nemoc - CHOPN - upozorňují odborníci při příležitosti Světového dne boje proti chronické obstrukční plicní nemoci, který připadá na zítřek, 19. listopadu 2014, a to v rámci akce Česko dýchej.
V čem akce spočívá? Na pěti místech v České republice, v Ostravě, Plzni, Praze, Ústí nad Labem a v Brně, si můžete zajít na bezplatné spirometrické vyšetření, které umí CHOPN odhalit. Přímo na místě bude přítomen plicní lékař.
„Základní metodou pro potvrzení diagnózy CHOPN je vyšetření funkce plic - spirometrie. Na základě výsledků tohoto vyšetření dokážeme zjistit onemocnění i v časných fázích a stanovit jeho závažnost," uvedl MUDr. Stanislav Kos, CSc., předseda Českého občanského sdružení proti CHOPN (ČOPN). Loni u příležitosti Světového dne boje proti chronické obstrukční plicní nemoci tohoto vyšetření využilo více než 1500 Čechů.

Spirometrická vyšetření se budou letos konat: 
V Ostravě v obchodním centru Nová Karolína, 22. 11., 12-19 hod.
V Plzni v obchodním centru Olympia, 22. 11., 12-19 hod.
V Ústí nad Labem na venkovním stanovišti na Mírovém náměstí, 22. 11., 10-16 hod.
V Brně v obchodním centru Futurum, 23. 11., 12-19 hod.
V Praze v obchodním centru Nový Smíchov, 23. 11., 12-19 hod.

Jak na CHOPN?

Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc. nelze CHOPN vyléčit, ale včas nasazená účinná léčba dokáže výrazně zpomalit zhoršování stavu a zmírnit potíže pacientů. U stabilizované CHOPN je podle obou odborníků možné zpočátku vystačit s užíváním inhalovaných léků, které krátkodobě rozšiřují průdušky. U těžších stádií nemoci je pak nutné pravidelné inhalování léků s dlouhodobým účinkem a dechová rehabilitace, případně i nasazení perorální léčby. „V nejtěžších stádiích nemocní často končí na jednotkách intenzivní péče s náhlým dechovým selháním a potřebou podpůrného dýchání. V domácí péči tito pacienti potřebují dlouhodobé podávání kyslíku, u některých je vhodným řešením transplantace plic," vysvětlil profesor Kolek.

Prevence je jasná: nekouřit

„Na vzniku CHOPN se zhruba z 80 procent podílí kouření. Jedním z nejúčinnějších preventivních opatření tak je nikdy nezačít kouřit nebo okamžitě přestat a snažit se nedýchat kouř ostatních kuřáků," uvedl prim. MUDr. Norbert Pauk, Ph.D., primář Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce. Každoročně se pokouší přestat kouřit přibližně milion českých kuřáků, většinou však bez odborného dohledu lékaře, proto se to podaří pouze zhruba třem až pěti ze sta.
Příčinami CHOPN ale také může být práce ve znečištěném prostředí, výfukové plyny, kouř, chlad a zvýšená vlhkost. „Přibližně 15-20 % případů CHOPN souvisí s pracovním prostředím," podotkl Vítězslav Kolek.

Podle lékařů je v Evropě CHOPN nejdražší plicní chorobou vůbec - ročně léčba stojí více než 140 miliard eur. „Na CHOPN v Evropě každý rok zemře přibližně 300 000 lidí - to odpovídá třem bombám v Hirošimě," podotkl Kolek.

Pneumologové se na plicní nemoci letos zaměřují celý rok a to v rámci celoevropské aktivity Breathe Clean Air (Dýchej čistý vzduch). Zveřejňují alarmující data o plicních nemocech a bojují za zlepšení zdravotního stavu populace - například osvětou, ale hodlají také vyrazit za politiky s návrhem systémových změn, vedoucích ke zlepšení zdraví plic české populace.

 

Použité odborné pojmy